Katy Perry

From Wikipedia, the free encyclopedia

Template:Cedule Template:Infobox - hudební umělec Katheryn Elizabeth Hudson (* 25. října 1984 Santa Barbara), známá pod uměleckým jménem Katy Perry, je americká zpěvačka, textařka a hudebnice. Jelikož by se Katy Hudson příliš podobalo jménu herečky Kate Hudson, zvolila si do svého uměleckého jména rodné příjmení své matky Perry. Narodila se v Kalifornii pastorskému páru, vyrůstala na gospelové hudbě a zpívala v kostele.[1] Od církve také dostala svoji první modrou kytaru. Populární se stala díky svému prvnímu mega hitu I Kissed A Girl. Jako jediné zpěvačce v historii popu se jí podařilo získat 5 hitů číslo jedna na jednom albu. To se zatím podařilo jen Michaelu Jacksonovi. Mimo svou kariéru se věnuje nadacím (UNICEF). Je také aktivistkou (především LGBT+ práv a ženské rovnocennosti).

Během svého dětství zpívala v kostelech, a tak se v období dospívání usilovala o gospelovou dráhu. Podepsala smlouvu s Red Hill Records a v roce 2001 vydala své debutové album Katy Hudson, které ovšem nezaznamenalo komerční úspěch. Následující rok se přestěhovala do Los Angeles, aby se pustila do světské hudby, po tom, co Red Hill ukončilo smlouvu. Podepsala smlouvu s vydavatelstvím The Island Def Jam Music Group a Columbia Records, ale její kariéra upadala. Nakonec v dubnu 2007 podepsala smlouvu s Capitol Records.

Katy se proslavila v roce 2008 po vydání singlu „I Kissed a Girl“, díky kterému vyvolala kontroverzi – to pro jeho homosexuální tematiku.Template:Fakt/dne Dalším úspěšným singlem se stal singl „Hot n Cold“. Oba dva singly jsou z desky One of the Boys. Její třetí album Teenage Dream (2010), obsahuje nejvýše umístěné singly v žebříčku Billboard Hot 100, jako jsou: „California Gurls“, „Teenage Dream“, „Firework“, „E.T.“ a „Last Friday Night (T.G.I.F.)“. Dalším singlem je také „The One That Got Away“, který se umístil na 3. místě. Toto album se stalo prvním albem zpěvačky, která měla 5 písní s číslem jedna v žebříčku Billboard Hot 100 a celkově druhým albem; tím prvním bylo Bad od Michaela Jacksona. V březnu 2012 vydala dodatek alba s názvem Teenage Dream: The Complete Confection, s dalšími dvěma singly „Part of Me“ a „Wide Awake“.

Roku 2013 vydala své další album s názvem Prism, které bylo naplněno žánry pop a dance. Stala se prvním umělcem, který dosáhl miliardy zhlédnutí na portálu Vevo na více videích, a to konkrétně na „Roar“ a „Dark Horse“. Většinou na psaní písní spolupracovala s novými autory, povětšinou s Dr. Lukem a Maxem Martinem.

V roce 2017 vydala své další album Witness, kterému se dostalo smíšených ohlasů od kritiků. Album se stalo třetím číslo jedna v žebříčku Billboard 200. Singly alba však nedosáhly příčky 1 v Billboard Hot 100. Nejúspěšnější singl alba "Chained o the Rhythm" překonal rekord na streamovací službě Spotify za nejvíce přehrávanou skladbu umělkyně v prvních 24 hodinách od vydání.

V písních jako např. „Firework“ a „Roar“, zdůrazňuje téma o sebeposilňovaní a sebeúctě. Katy je známa pro svůj výstředný a zábavně založený styl oblékání, který zahrňuje světlé barvy a různé motivy. Její předsttavení mají propracované isnscenace a kostýmy.Template:Fakt/dne

Katy je držitelkou několika ocenění, čtyři napsané v Guinnessově knize světových rekordů, pět American Music Awards a Brit Awards a dalších. V letech 2011–2018 ji magazín Forbes zahrnul na seznam „Top-vydělávajících žen v hudbě“. Odhaduje se, že její čistá hodnota v roce 2016 byla $125 miliónů. Během své kariéry prodala neméně než 11 miliónů alb a 81 miliónů singlů. Řadí se mezi nejvýdělečnější hudbní umělce celé doby, celkově se prodalo asi 100 miliónů nahrávek během celé její kariéry. Také vytvořila vlastní parfémy Purr, Meow!, Killer Queen, Mad Potion'", "Mad Love" a "INDI". V roce 2012 vydala autobiografický dokument s názvem Katy Perry: Skutečná tvář, ve kterém vypráví o svém životě jako o umělkyni a o manželství s anglickým hercem Russellem Brandnem. V roce 2018 a 2019 byla porotkyní americké talentové soutěže American Idol.

Život a kariéra[edit]

Osobní život[edit]

Katy měla vztah s frontmanem skupiny Gym Class Heroes Travie McCoyem, kterého potkala ve studiu v New Yorku. Rozešli se v prosinci 2008. Na jaře 2009 se poprvé potkala s Britem Russellem Brandem, když hrála vedlejší roli v jeho filmu Dostaň ho tam. Perry a Brand spolu začali chodit v září 2009, poté, co se opět potkali na MTV Video Music Awards, v prosinci téhož roku, se během dovolené v Indii zasnoubili. V červenci 2010 prohlásila v interview na YouTube, že Russell bude vynikající otec. Perry a Brand se vzali dne 23. října 2010 v RádžasthánuIndii. Manželství jim ale dlouho nevydrželo, Russel jí před koncertem v Sao Paulo napsal sms, že se chce rozvést, a tak se stalo 7. února 2012. Zpěvačka chodila i se známým hudebníkem Johnem Mayerem. S ním nazpívala i píseň 'Who You Love'. Na začátku roku 2014 se s ním ale rozešla (údajně kvůli nabitému rozvrhu). Na začátku března 2016 Katy Perry a Orlando Bloom oficiálně přiznali, že jsou partneři. Na jaře 2017 oznámili, že se rozcházejí z důvodů rozdílných názorů na společnou budoucnost. Ale v březnu v roce 2018 byli spolu spatřeni v Praze. Na sv. Valentýna 2019 se pár zasnoubil.

1984–1998: Dětství[edit]

Katheryn Elizabeth Hudson se narodila v Santa Barbaře v Kalifornii pastorským rodičům Mary Christine a Mauriceovi Keithovi Hudsonovi. Oba její rodiče jsou „znovuzrození“ křesťané, protože se obrátili k Bohu po „divoké mladosti“.[2] Katy má anglické, německé, irské a portugalské kořeny. Z matčiny strany je neteří filmového režiséra Franka Perryho.[3] Má mladšího bratra Davida, který je zpěvák[4] a starší sestru Angelu. Od 3 do 11 let se Katy často stěhovala napříč celou krajinou, kvůli přeřazovaní jejích rodičů do různých kostelů, později se znovu usadili v Santa Barbaře. Po čas dětství navštěvovala církevní školy a tábory. Její rodina musela finančně bojovat,[5] občas používali poukázky na jídlo a jedli z potravinové banky, která byla určená na nakrmení shromáždění v kostele jejích rodičů.[6] náhled|243x243pixelů|Katy vyhrála v roce 2011 tři ceny MTV VMA's Katy poslouchala především gospelovou hudbu,[7] protože její rodina se jí snažila odradit od světové hudby. Populární hudbu objevila z CD, které dostala od jejích kamarádů.[8] Katy uvedla: „Modlím se celou dobu – pro sebe ovládaní, pro pokoru.“[9] Spolu se svojí sestrou Angelou začala cvičit zpěv.  Začala cvičit od 9 let a do 17 zpívala v kostele.[10] V 13 letech dostala svou první kytaru a začala veřejně vystupovala s písněmi, které sama složila. Snažila se být „tak trochu typickou kalifornskou dívkou“. Jak vyrostla, začala s bruslením, se skateboardingem a surfingem. Její bratr David ji během jejího dospívaní popsal jako divošku. Chodila na hodiny tance a učila se swingLindy Hop a jitterbug.

1999–2006: Katy Hudson a počátky kariéry[edit]

Během prvního ročníku na střední škole splnila požadavky General Educational Development (GED) a ve věku 15 let opustila školu Dos Pueblos High School, aby se mohla věnovat hudební kariéře. Krátce studovala italskou operu na Music Academy of the West v Santa Barbaře. Její zpěv přitáhl pozornost rockových umělců Stevea Thomasa a Jennifer Knapp, kteří jí pomohli zlepšit zručnost psaní písní. V Nashville začala nahrávat demonahrávky a učila se psát písně a hrát na kytaru. Po podepsání smlouvy s Red Hill Records, vydala své debutové gospelové album s názvem Katy Hudson. Album vyšlo 6. března 2001 a Katy se připojila k turné The Strangely Normal Tour na podporu alba. Album Katy Hudson dostalo pozitivní ohlas od kritiků, ale bylo komerčně neúspěšné a prodalo se odhadovaných 200 kopií. Katy přešla z gospelu na moderní hudbu, začala spolupracovat s producentem Glenem Ballardem a v 17 letech se přestěhovala do Los Angeles. V roce 2003 krátce vystupovala pod jménem Katherine Perry, aby nedošlo k záměně s herečkou Kate Hudson. Později přijala umělecké jméno Katy Perry.

V roce 2004 podepsala Katy smlouvu s Ballardovým vydavatelstvím Java, které bylo potom spojené s The Island Def Jam Music Group. Začala pracovat na sólo nahrávce, ale ta byla odložena, po tom, co Java skončilo. Ballard potom představil Katy Timovi Devineovi, A&R manažerovi Columbia Records a podepsala smlouvu jako sólová umělkyně. V průběhu následujících dvou let, psala a nahrávala materiál pro její debut v popu a spolupracovala s textaři jako jsou Desmond Child, Greg Wells, Butch Walker, Scott Cutler/Anne Previn, The Matrix, Kara DioGuardi, Max Martin a Dr. Luke. V roce 2006 byla Katy vzata složka z Columbia Records do Capitol Records Angelicou Cob-Beahler, krátce předtím než měla vydat své debutové popové album.

Katy měla před svým přelomem menší úspěchy. Píseň „Simple“, kterou nahrála s Ballardem, se objevila na soundtracku k filmu Sesterstvo putovních kalhot (2005). Také poskytovala doprovodné vokály v písni „Old Habits Die Hard“ od Micka Jaggera, která v roce 2005 vyhrála ocenění Zlatý glóbus za nejlepší filmovou píseň. V září 2004, magazín Blender jmenoval Katy za „The Next Big Thing“. Nahrála zadní vokály v písni „Goodbye for Now“ od P.O.D. a v roce 2006 se objevila také na konci videoklipu k této písni. V tomtéž roce se také objevila ve videoklipu „Learn to Fly“ od Carbon Leaf a zahrála si také ve videoklipu k písni „Cupid's Chokehold“ od skupiny Gym Class Heroes. V tu dobu chodila s hlavním zpěvákem z této skupiny, Traviem McCoyom.

2007–2009: Přelom One of the Boys[edit]

Po odchodu z Columbia Records přinesla Angelica Cob-Baehler, tehdejší reklamní manažerka vydavatelství, zpěvaččiny demonahrávky a složku předsedovi Capitol Records, Jasonovi Flomovi. Ten byl přesvědčený, že by mohla prorazit jako hvězda a výsledkem byl podpis smlouvy s Capitol Records v dubnu 2007. Vydavatelstvo zařídilo, aby mohla spolupracovat s Dr. Lukeem. Katy a Dr. Luke napsali písně „I Kissed a Girl“ a „Hot n Cold“ pro její další album One of the Boys. Kampaň začala v listopadu 2007, vydáním videoklipu k písni „Ur So Gay“, které měl za cíl uvést ji na hudební trh. Digitální EP pod vedením „Ur So Gay“ bylo později vydáno, aby vyvolal zájem. Madonna pomohla propagovat tuto píseň tím, že ji pochválila v rádiu Show JohnJay & Rich v dubnu 2008 a nazvala ji svou „oblíbenou písní“.náhled|262x262bod|Perry byla součástí Warped Tour 2009

28. dubna 2008, Katy vydala svůj prvý singl pod vydavatelstvím Capitolu, „I Kissed a Girl“, jako hlavní singl z alba One of the Boys. Singl dosáhnul číslo jedna v žebříčku Billboard Hot 100. Album One of the Boys vyšlo 17. června a nasbíral smíšené recenze od kritiků. Dosáhlo číslo 9 v žebříčku Billboard 200. Singl „Hot n Cold“ byl vydaný v září a stal se druhým úspěšným singlem z tohoto alba. Dosáhl číslo 3 v žebříčku Billboard Hot 100, zatímco byl na prvních příčkách v Česku, Německu, Kanadě, Nizozemsku a Rakousku. Další singly „Thinking of You“ a „Waking Up in Vegas“ byli vydané v roce 2009 a dosáhly do top 30 v Billboard Hot 100.[[Soubor:Katy Perry @ Campo Pequeno 01.jpg|vlevo|náhled|218x218bod|Perry na koncertě v Lisabonu 28. června 2009 v rámci Hello Katy Tour]]Po ukončení Warped Tour 2008, Katy moderovala MTV Europe Music Awards v listopadu 2008, kde vyhrála cenu za Best New Act“. Vydala se na vlastní turné s názvem Hello Katy Tour, které trvalo od ledna do listopadu 2009. 4. září 2009 byla předskokankou skupiny No Doubt na jejich Summer Tour 2009. Katy též moderovala MTV Europe Music Awards v listopadu 2009 a stala se první osobou, která moderovala dvě po sobe jdoucí předávací večery. 22. července 2009 nahrála živé album s názvem MTV Unplugged, které zahrnovalo akustické verze písní z alba One of the Boys, tak i nové písně „Brick by Brick“ a „Hackensack“. Toto album vyšlo 17. listopadu 2009. Katy se též objevila na dvou singlech s jinými umělci; v září 2009 spolupracovala na remixe písně „Starstrukk“ od skupiny 3OH!3 a na duetu s Timbalandem „If We Ever Meet Again“, z jeho alba Shock Value II, v lednu 2010. Guinness World Records ji uznal v edici 2010 za „Nejlepší start umělkyně na americkém digitálním žebříčku“, za prodej více jak dvou miliónů digitálních kopií.

Singl „I Kissed a Girl“ vyvolal spor mezi náboženskými skupinami a LGBT komunitou. Jedni kritizovali samo homosexuální téma („lesbický text“), zatímco druzí interpretku obviňovali ze senzacechtivosti kvůli prodeji nahrávky.[11] V reakci na spekulace, že její rodiče jsou proti její hudbě a kariéře, se vyjádřila pro MTV, že nemají žádný problém s jejím úspěchem. V prosinci 2008 skončil její vztah s McCoyem a Katy potkala svého pozdějšího manžela Russella Branda; stalo se to na letním turné v roce 2009, kde natáčela medailonek pro jeho film Dostaň ho tam! (Get Him to the Greek). Scéna, kde se líbali, byla vystřižena. Začali spolu chodit po tom, co ho znovu potkala v září na MTV Video Music Awards 2009. Zasnoubili se 31. prosince 2009, během dovolené v indickém Rádžasthánu.[12]

2010–2012: Teenage Dream[edit]

Poté co byla jako porotkyně v American Idol,[13] 7. května 2010 vydala singl „California Gurls“ ve spolupráci s rapperem Snoppem Doggem. Singl byl pilotním singlem jejího třetího studiového alba Teenage Dream a v červnu dosáhlo číslo jedna v žebříčku Billboard Hot 100. Také byla hostem jako porotkyně v The X Factor UK,[14] předtím než vydala druhý singl alba se stejným názvem „Teenage Dream“. Singl „Teenage Dream“ dosáhl v září číslo jedna v žebříčku Billboard. Album Teenage Dream vyšlo 24. srpna 2010 a debutovalo na první příčce Billboard 200. Dostalo se mu smíšených recenzí od kritiků a od té doby se prodalo přes 5,7 miliónů kopií. V říjnu byla píseň „Firework“ vydaná jako třetí singl alba. Singl se stal třetí po sobě jdoucí písní z alba na první příčce Hot 100 a od té doby byla tato píseň 9× certifikovaná platinou v USA.[15]

Zremixovaná verze písně „E.T.“. ve spolupráci s rapperem Kanye Westem byla 16. února 2011 vydaná jako čtvrtý singl z alba Teenage Dream. Píseň si držela prvenství v žebříčku Hot 100 5 týdnů a tím se stalo album Teenage Dream devátým albem v historii, který měl 4 singly číslo jedna v Hot 100. „Last Friday Night (T.G.I.F.)“ v červnu následoval jako pátý singl a Katy se stala prvou ženou, která měla z jednoho alba 5 singlů na první příčce v Hot 100 a také se stala druhým umělcem po Michaelovi Jacksonovi s jeho albem Bad. Díky tomuto rekordu v listopadu 2011 obdržela honorář American Music Award a Guinness World Record 2013. V září vytvořila další rekord a to, že se stala prvním umělcem, co strávil 69 týdnů nepřetržitě v top 10 v žebříčku Hot 100. V říjnu byla píseň „The One That Got Away“ vydaná jako šestý a poslední singl alba. Píseň dosáhla číslo 3 v Hot 100 a číslo 2 v Kanadě. 13. února vydal Capitol pilotní singl „Part of Me“ z alba Teenage Dream: The Complete Confection, které debutovalo na první příčce Hot 100 a stal se Katyným sedmým singlem na vrcholu žebříčku. Album Teenage Dream: The Complete Confection bylo vydané 23. března 2012. Píseň "Wide Awake" byla 22. května vydaná jako druhý singl tohoto znovu-vydaného alba a zároveň byla ústřední písní k filmu Katy Perry: Part of Me. Dosáhla v Hot 100 číslo dvě a v Kanadě a na Novém Zélandu číslo jedna. vlevo|náhled|219x219pixelů|Zpěvaččino turné California Dreams vydělalo 59 miliónů dolarů Katy odstartovala své druhé turné s názvem California Dreams Tour, pro podporu alba Teenage Dream. Trvalo od února 2011 do ledna 2012. Turné vydělalo přes 59 miliónů dolarů a vyhrálo ocenění „Best Live Act“ na MTV Europe Music Awards 2011. 23. září 2011 vystupovala na otvíracím dni festivalu Rock in Rio 2011 spolu s Eltonem Johnem, Claudiou Leitte a Rihannou. V prosince 2010 hrála kamarádku Moa Szyslaka na živé akci pro vánoční epizodu Simpsonových s názvem „The Fight Before Christmas“. V únoru 2011 se objevila jako host v seriálu Jak jsem poznal vaši matku v epizodě „Oh Honey“, kde ztvárnila ženu známou jako Honey. Za tuto roli vyhrála v lednu 2012 cenu na People's Choice Awards v kategorii „Oblíbená TV hostující hvězda“. Katy předabovala Šmoulinku v rodinném 3D filmu Šmoulové. Film byl finančně úspěšný, ale dostal negativní recenze od kritiků. V březnu 2012 si zahrála bezpečnostní strážkyni Rikki v epizodě „Single White Female Role Model“ seriálu Raising Hope. 5. července 2012 vydala svůj autobiografický dokument s názvem Katy Perry: Part of Me. V češtině je pojmenován jako Katy Perry: Skutečná tvář. Film obdržel pozitivní kritiku a vydělal 32,7 miliónů dolarů.náhled|Logo filmu Katy Perry: Part of Me |154x154bod Katy se pustila do podnikání, když v listopadu 2010 vydala svůj první parfém Purr. Její další byl Meow!, který vyšel v prosince 2011. Electronic Arts přijal Katy, aby podporovala jejich nový datadisk hry The Sims 3 s názvem The Sims 3: Showtime. Katy má i vlastní kolekci s názvem The Sims 3: Sladké radosti Katy Perry, která obsahuje její vlastní účesy, oblečení a jiné.

Magazín Forbes ji umístil na 3. místo seznamu „Nejlepších pracujících žen v hudbě“ v roce 2011 s výdělkem 44 miliónů dolarů a v roce 2012 na páté místo s 45 milióny. Billboard ji jmenoval „Woman of the Year“ na rok 2012.

23. října 2010 se vdala za Russella Branda během tradičního hinduistického ceremoniálu nedaleko národního parku Ranthambhore tiger sanctuary v Radžastánu.[16] Brand 30. prosince 2011 oznámil, že se rozvedli po 14 měsících manželství.[17] Katy později uvedla, že měli problémy s plány v její kariéře a jeho vizí mít děti později. Sama zpěvačka děti chtěla a to vedlo ke konci jejich manželství. Také řekla, že Brand s ní už nikdy nepromluvil, po tom, co jí poslal správu, že se s ní rozvedl, zatímco Brand promluvil, že důvodem rozvodu byl její komerční úspěch a neochota zapojit se do aktivismu.[18] Katy byla zpočátku z jejich rozvodu rozrušená a pověděla, že přemýšlela nad sebevraždou.[19] [20]Po jejich konci manželství v roce 2012, začala chodit se zpěvákem Johnem Mayerem.

2013–2015: Prism a Super Bowl XLIX halftime show[edit]

V listopadu 2012 Perry začala pracovat na své čtvrtém albu, Prism. Řekla Billboard, "Vím přesně, jak udělat další. Vím kresbu, zbarvení a tón" a "dokonce vím, jaký druh turné dělám dál. Budu velmi potěšena pokud vize, kterou mám v mé hlavě, se stane skutečností."[21] Ačkoli řekla L'Uomo Vogue v červnu 2012, že má v plánu mít "tmavší prvky" v nadcházejícím albu díky konci jejího manželství,[22] Perry odhalila na MTV Video Music Awards 2013, že změnila směr alba, a to po období sebereflexe. Poznamenala: "Cítila jsem se velmi hranolově".[23] "Roar" byl vydán jako první singl z Prism 10. srpna 2013.[24] Dostal se na MTV Video Music Awards a hitparádu Billboard Hot 100.[25][26] "Unconditionally" byl vydán jako druhý singl z Prism na 16. října 2013,[27] a dostal se na číslo 14 ve Spojených státech. [[Soubor:Katy Perry - The Prismatic (Sunrise) 01 (cropped).jpg|náhled|241x241pixelů|Perry během Prismatic World Tour v červenci 2014]] Album Prism bylo vydáno 18. října 2013 a prodalo se ho přes 4 miliony kopií od srpna 2015.[28] Obdrželo kladné recenze kritiků[29] a debutovalo jako číslo jedna v Billboard 200.[30] O čtyři dny později Perry hrála písně z alba v iHeartRadio divadle v Los Angeles.[31] "Dark Horse" byly vydán jako třetí singl alba 17. prosince 2013 a stal se jejím devátým singlem číslo jedna 29. ledna 2014 v Americe.[32][33] V roce 2014 vydala singly "Birthday"[34] a "This Is How We Do"[35] jako čtvrtý a pátý singl alba a dosáhli 25. pozice v Hot 100.[36] Před ukončení jejího vztah s Johnem Mayer v únoru 2014,[37][38] natočila a podílela se na duetu s ním pod názvem "Who You Love" pro jeho album Paradise Valley. Píseň byla vydána na 12. srpna 2013.[39] Perry své třetí turné, Prismatic World Tour, začala v květnu 2014[40] a uzavřena v říjnu 2015.[41] Spolu s turné zavítala 23. února 2015 do Prahy. Turné vydělalo 204.3 milionů dolarů po celém světě a Perry získala ocenění "Top balíček" na 2014 Billboard Touring Awards.[42] Vystoupila na festivalu Rock in Rio 2015 27. září 2015.

23. listopadu 2014 NFL oznámila, že Perry bude vystupovat na Super Bowl XLIX halftime show 1. února 2015.[43] Lenny Kravitz a Missy Elliott byli speciálními hosty této show. O dva dny později bylo oznámeno, že se Katy znovu zapsala do Guinness World Records, protože její vystoupení sledovalo 118,5 miliónů diváků v Spojených státech a tím se tato show stala nejsledovanější v historii Super Bowlu. Sledovanost vystoupení byla vyšší než samotná hra, kterou sledovalo jen 114,4 miliónů diváků. vlevo|náhled|261x261bod|Katy na Super Bowlu v roce 2015 Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) jí udělilo páté místo na seznamu Top globální nahrávající umělci 2013.[44] Dne 26. června 2014 byla prohlášena za certifikovaného digitálního umělce v nahrávacím průmyslu asociace America (RIAA) a certifikovaného umělce za prodej digitálních singlů ve Spojených státech.[45][46] Spolu s několika dalšími umělci nazpívala cover verzi písně "Daisy Bell (Bicycle Built for two)" na limitované edici koncepčního alba s názvem The Gay Nineties Old Tyme Music: Daisy Bell k výstavě.[47] 23. listopadu 2015 Perry hrála v H&M prázdninové reklamní kampani, pro kterou napsala a nazpívala píseň s názvem "Every Day is Holiday".[48][49]

17. června 2014 Perry oznámila, že založila svou vlastní nahrávací společnost pod Capitol Records pod názvem UnSub Records. Ferras byl prvním umělcem, který se stal součástí, a Perry působila jako výkonný producent na jeho stejnojmenném EP albu. Také s ním nahrála duet na EP s názvem "Legends Never Die".[50]

Mimo její hudební kariéru Perry opakovala svou roli dabingu Šmoulinky ve Šmoulové 2, která byla vydána v kinech 31. července 2013.[51] Stejně jako předchozí díl byl i tento film finančně úspěšný,[52] ale byl kritizován kritiky.[53] V březnu 2014 hostovala roli sama sebe v Kroll show.[54] Killer Queen byla vydána jako její třetí vůně v srpnu 2013 prostřednictvím Coty Inc.[55] V lednu 2014 se stala hostem kurátora Madonny umění pro iniciativní svobodu.[56] V březnu 2015 se objevila v dokumentární filmu jejího ex-manžela Russella Branda,[57] a vydala koncertní film s názvem Katy Perry: The Prismatic World Tour prostřednictvím Epix.[58] Perry byla součástí medaionku pro hudebním video Madonniny písně "Bitch I 'm Madonna" v červnu 2015.[59] Následující měsíc vydala další vůně s Coty pod názvem Mad Potion.[60] V září 2015 se objevila v dokumentární filmu, který sleduje přípravy Super Bowl XLIX halftime show, Katy Perry: Making of the Pepsi Super Bowl Halftime Show.[61] Perry vydala svou mobilní aplikaci s názvem Katy Perry Pop v prosinci 2015 prostřednictvím Glu Mobile, kde její charakter pomáhá hráči stát se známím hudebníkem.[62] Hru popsala jako "nejvíce zábavný, barevný svět, který pomáhá plnit své hudební sny".[63] Hru však zrušila v roce 2016.náhled|252x252bod|Perry s Hillary Clinton na akci I'm With Her v březnu 2016

2016: Rise a podpora Hillary Clinton[edit]

V květnu 2016 zpěvačka potvrdila, že pracuje na nové hudbě. 14. července toho roku Katy vydala píseň „Rise“, která se stala hymnou Letních Olympijských her 2016. Dosáhla číslo jedna v Austrálii a čísla sedm v Česku. Den poté zveřejnila video se záběry z Letních Olympijských her 2012. NBC uvedla, že píseň mluvím přímo do duše Olympiády a jejích atletů. Zpěvačka později uvedla, že píseň není součástí následujícího alba z toho důvodu, že „svět je třeba sjednotit“. Oficiální videoklip byl vydala 4. srpna.[64]

Perry se během roku 2016 zúčastňovala různých akcích s Hillary Clinton za účelem její propagace do prezidenstkých voleb 2016, na kterých častokrát i svým hudební vystoupením ji přímo podporovala.

2017–současnost: Witness a American Idol[edit]

vlevo|241x241bod|Perry pózující při fotografování s fanoušky v australském Sydney v červenci 2017|náhled V srpnu 2016 Perry uvedla, že usiluje o vytvoření materiálu ", který spojuje, souvisí a inspiruje"[65] a Ryan Seacrest řekl, že "nespěchala" na své páté album a dodala: "Mám teď hodně zábavy, ale experimentuju a zkouším různé producenty, různé spolupracovníky a různé styly."[66] 10. února 2017 Perry vydala vedoucí singl alba s hostujícím Skipem Marley pod názvem "Chained to the Rhythm",[67][68], který dosáhl čísla jedna v Maďarsku[69] a číslo čtyři ve Spojených státech. Její druhý singl "Bon Appétit" s hostující hiphopovou skupinou Migos a byl zveřejněn 28. dubna 2017.[70] 15. května 2017 zpěvačka oznámila jméno následujícího alba Witness[71] a oznámila turné Witness: The Tour. Následující singl byl uveřejněn 19. května 2017 s názvem "Swish Swish" s hostující zpěvačkou Nicki Minaj. Čtvrtý a poslední singl "Hey Hey Hey" zveřejnila 12. ledna 2018 a v Česku se umístil na 53. příčce. náhled|254x254pixelů|Katy Perry během Witness: The Tour Album, Witness, bylo zveřejněno 9. června 2017 a dostalo smíšené recenze[72] a debutoval na prvním místě ve Spojených státech.[73] Vydáním alba začala Perry na YouTube vysílat čtyř denní živý přenos s názvem Katy Perry Live: Witness World Wide. Živý přenos skončil 12. června 2017 živým koncertem.[74] Živé vysílání sledovalo více než 49 milionů lidí z 190 různých zemí.[75] 27. září 2017 oznámila ve spolupráci se službou YouTube Red vydání speciálu, který bude o zákulisí živého přenosu, pod názvem Will You Be My Witness? vydaného 4. října 2017.[76] 15. června 2017 Calvin Harris vydal píseň s názvem "Feels", kterou nazpívali Katy Perry, Big Sean a Pharrell Williams pro jeho album Funk Wav Bounces Vol. 1, píseň dosáhla čísla jedna ve Spojeném království.[77][78] Také účinkovala na Witness: The Tour, které původně mělo začínat 7. září v Columbusu, Ohio,[79] ale start byl přesunut na 19. září 2017 do Montrealu, Kanada a skončilo 21. srpna 2018 v Aucklandu, Nový Zéland. Perry nahrála cover písně "Waving Through a Window" z muzikálu Dear Evan Hansen, který byl zveřejněn 2. listopadu 2018.[80] 15. listopadu 2018 byla zveřejněna vánoční píseň "Cozy Little Christmas" ekluzivně s Amazon Music.[81] Také nahrála píseň "Immortal Flame" pro hru Final Fantasy Brave Exvius, kde zároveň podle ní byla i vytvořena herní postava.[82] Na 61. udílení cen Grammy Awards vystoupila s písni "Here You Come Again" po boku Dolly Parton a Kacey Musgraves jako součást projevu úcty Dolly Partonové. Na den sv. Valentýna 14. února 2019 zveřejnila spolu se Zeddem píseň "365". O dva měsíce později se stala součástí remixu písně Daddyho Yankee "Con Calma".[83] Následně 30. května 2019 vydala singl "Never Really Over"[84] a 8. srpna 2019 "Small Talk".

Mimo nahrávání hudby se Perry objevila ve filmu Zoolander 2. V únoru 2017 zpěvačka zahájila svou značku bot pojmenovanou "Katy Perry Collections".[85] V roce 2017 vydala její další vůní Indi. 27. srpna 2017 moderovala cenu MTV Video Music Awards 2017.[86] Perry podepsala 25 miliónovou smlouvu na porotcování americké talentové soutěže televize ABC American Idol pro 2018–2020.[87][88] Vztah zpěvačky s britským hercem Orlandem Bloomem začal počátkem roku 2016.[89] Pár se 14. února 2019 zasnoubil.[90] V červnu 2019 se objevila ve videoklipu písně "You Need to Calm Down" od Taylor Swift.

Diskografie[edit]

Template:Podrobně

Filmografie[edit]

Rok Název Role Poznámka
2009 Dostaň ho tam! --- Nakonec se scéna s ní vymazala a byla označena za "zbytečnou".
2011 Šmoulové Šmoulinka americký dabing
2012 Katy Perry: Skutečná tvář Sama sebe autobiografický film
2013 Šmoulové 2 Šmoulinka americký dabing
2015 Brand: A Second Coming Ex-manželka ---
Katy Perry: The Prismatic World Tour Sama sebe záznam koncertu
Katy Perry: Making of the Pepsi Super Bowl Halftime Show ---
Jeremy Scott: The People's Designer host
2016 Zoolander No. 2 malá role
Popstar: Never Stop Never Stopping host

Turné[edit]

Hello Katy Tour (2009)[edit]

Template:Podrobně Hello Katy Tour bylo debutové turné zpěvačky Katy Perry na podporu jejího druhého studiového alba One of the Boys. Turné začalo 23. ledna 2009 v Seattlu a skončilo 28. listopadu 2009 v tyrolském Ischglu.

California Dreams Tour (2011–2012)[edit]

Template:Podrobně California Dreams Tour bylo druhé koncertní turné americké zpěvačky Katy Perry na podporu jejího třetího studiového alba Teenage Dream. Turné začalo 22. února 2011 v portugalském Lisabonu a skončilo 22. ledna 2012 v Pasay na Filipínách.

Na konci roku 2011 Billboard zařadil turné na #13 v "Top 25 Tours".

Prismatic World Tour (2014–2015)[edit]

Template:Podrobně Prismatic World Tour bylo třetím koncertním turné americké zpěvačky Katy Perry na podporu jejího čtvrtého studiového alba Prism. Turné začalo 7. května, 2014 v severoirském Belfastu a to v Odyssey aréně. První část měla zahrnovat vystoupení ve Skotsku a Anglii v tomtéž měsíci. Prismatic World Tour zavítalo i do Česka – 23. února 2015 a skončilo 18. října téhož roku v AlajuelaKostarice.

Witness: The Tour (2017–2018)[edit]

Template:Podrobně

Witness: The Tour je čtvrté koncertní turné americké zpěvačky Katy Perry na podporu jejího pátého studiového alba Witness (2017). Zahájení turné bylo 19. září 2017 v Montrealu v Kanadě (Bell Centre) a skončilo 21. srpna 2018 v Aucklandu (Spark Arena) na Novém Zélandu.

17. srpna 2017 zpěvačka oznámila, že start turné se přesouvá ze 7. září na 19. září 2017 a všechny koncerty v této době (7. září–19. září) byli přesunuty kromě koncertu v Buffalu, který byl zrušen.

Na konci roku 2017 se turné umístilo na pozici 77 na žebříčku Pollstar "2017 Year-End Top 100 Worldwide Tours", přičemž se odhaduje, že zatím vydělalo 28,1 milionů dolarů a během roku se zúčastnilo 266 300 lidí. V červenci 2018 Pollstar zařadil turné na 14. místo v žebříčku "Mid 100 Top Worldwide Tours 2018" s 48,8 milióny dolary a 577 617 prodánými vstupenkami na 54 vystoupení, čímž celkově získalo 76,9 milionů dolarů a prodalo 844 000 vstupenek.

Ocenění a nominace[edit]

Template:Podrobně Zpěvačka získala mnoho různých ocenění a nominací. Je držitelkou 5 ocenění American Music Awards, 16 ASCAP Pop Music Awards, 5 ocenění Billboard Music Awards, pět Video Music Awards, pět Teen Choice Awards, ocenění MTV, čtyř ocenění Guinnessovy knihy rekordů a tří NRJ Music Awards.

Umění[edit]

Vliv[edit]

Template:Více obrázkůBěhem raných fází své kariéry zpěvaččin hudební styl se pohyboval v oblasti gospelové hudby a usilovala o úspěch jako Amy Grant.[91] Ve věku 15 let slyšela píseň skupiny Queen "Killer Queen", která ji inspirovala k tomu, aby se věnovala hudbě.[92] Jako svůj největší vliv cituje frontmana kapely Freddieho Mercury a vyjádřila se, jak "jeho sarkastický přístup k psaní textů" inspiroval její hudbu.[93] Kapele se odvděčila tím, že svou třetí vůni pojmenovala Killer Queen.[55] Perry také popsala The Beach Boys a jejich album Pet Sounds jako značný vliv na její hudbu: "Pet Sounds je jedna z mých nejoblíbenějších nahrávek a ovlivnila skoro všechny mé skladby. Všechny melodické volby, které dělám, jsou kvůli Pet Sounds ".[94] Zpěvačka dále drží ve vysoké úctě album Beatles The Beatles. Popisovala tyto dvě alba jako "jedinou věc, kterou jsem poslouchala asi dva roky."[95]

Perry uvádí Alanis Morissette a její album z roku 1995 Jagged Little Pill jako významnou hudební inspiraci a rozhodla se pracovat s častým spolupracovníkem Morissette Glenem Ballardem. "Jagged Little Pill bylo nejdokonalejší ženské album, které kdy vzniklo. Je tu píseň pro každého, kdo je na stejné vlně jako na tomto záznamu, mám na mysli všechny ty písně, jsou stále nadčasové." Navíc Perry si půjčuje vliv od Flaming Red, od Patty Griffina a 10 Cent Wings od Jonathy Brooke.[96] Perry má v úmyslu stát se "více jako Joni Mitchell", uvolňovat lidovou a akustickou hudbu.[97] Zpěvaččin autobiografický dokument Katy Perry: Skutečná tvář byl do značné míry ovlivněn filmem Madonna: Truth nebo Dare. Obdivuje schopnost Madonny se znovu objevit a říkat: "Chci se vyvíjet jako Madonna"[98] a Madonna připustila, že jí inspirovala, aby Prism "bylo temnější" než její předchozí materiál.[99]

Perry jmenuje Björk jako vliv, obzvláště obdivující její "ochotu vždycky užívat šance".[100] Další hudebníci, které Perry citovala jako vliv, jsou ABBA, Cardigans,[101] Cyndi Lauper,[102] Ace of Base, 3OH!3,[103] CeCe Peniston, C+C Music Factory, Black Box, Crystal Waters, Mariah Carey,[104] Heart, Joni Mitchell, Paul Simon, Imogen Heap, Rufus Wainwright,[105] Pink[106] a Gwen Stefani. "Firework" byl inspirován pasáží v knize "On the Road" Jackem Kerouacem, ve které autor porovnává lidi, kteří jsou plní života, ohňostrojem, který střílí na oblohu a dělá lidi hledící s úžasem.[107] Její druhé koncertní turné, California Dreams Tour, připomínalo Alenku v Říši Divů a Čaroděje ze země Oz.[108] Také se připisuje k filmu Craft pro inspiraci její písně "Dark Horse"[109] a knize Eckhart Tolle "The Power of Now" ovlivňující Prism.[19]

Hudební styl a témata[edit]

Zatímco zpěvaččina hudba obsahuje pop, rock a disco, Katy Hudson obsahuje gospel. Její další vydání, One of the Boys a Teenage Dream, zahrnuje témata sexu a lásky. One of the Boys je pop rock record, zatímco Teenage Dream má vlivy disko.[110] Perryino čtvrté album, Prism, je výrazně ovlivněno taneční a popovou hudbou. Textově se album zabývá vztahy, sebereflexí a každodenním životem.[111] Mnoho z jejích písní, zejména z Teenage Dream, se zamýšlí nad láskou mezi dospívajícími; W popisoval sexuální nálady alba jako "neodolatelné melodie".[112] Vlastní posílení je společným tématem ve zpěvaččině hudbě.

Její páté album Witness se ode všech lišilo hlavně tím, že už se zpěvačka nezajímala o sex, lásku a sílu. Dala se do politiky (Chained To The Rhythm), bojování za ženská práva (Hey Hey Hey, Power), o tom, jak je dnešní doba zkažená (Mind Maze, Bigger Than Me), ať otevřeme oči (Witness) nebo o zkažených vztazích (Déja Vu). Template:Citát v rámečkuPerry se popisuje jako "zpěvačka a skladatelka, která se maskuje jako popová hvězda"[113] a tvrdí, že pro ni je velmi důležité napsat upřímnou píseň. Řekla Marie Claire: "Cítím se jako tajný kouzelný trik, který mě odděluje od mnoha mých vrstevníků, že statečnost je zranitelná, pravdivá a upřímná. Myslím, že čím více se stáváte statečným, tím jste zranitelnější."[9] Kristen Wiig poznamenal, že "stejně snadné, divoké a infekční jako jsou Perryiny písně, mohou být pod povrchem skrývající se mořem smíšených emocí, rozbité motivy a protichůdné impulsy, které jsou dost komplikované, aby zaplnily záznam Carole Kinga."[114] Podle Greg Kot z Chicaga Tribune, "může být dosud největší výzvou ."[115] New York Times ji označila za "nejsilnější popovou hvězdu dnešního dne - její hity jsou spojeny jen náznakem experimentování."[116] Randall Roberts z Los Angeles Times kritizovala její použití idiomů a metafor v textech a častých "kliších".[117] Během své kariéry napsala Perry písně pro umělce jako jsou Selena Gomez,[118] Jessie James, Kelly Clarkson, Lesley Roy,[119] Britney Spears,[120] Iggy Azalea, a Nicki Minaj.

Hlas[edit]

Perry má vokální rozsah kontraalt.[121][122] Její zpěv obdržel jak chválu, tak i kritiku. Betty Clarke z The Guardian poznamenala, že "její silný hlas je tvrdohlavý"[123], zatímco Rob Sheffield z Rolling Stone popsal zpěvaččiny vokály na Teenage Dream jako "zpracované staccato tečky".[124] Darren Harvey z musicOMH porovnal Perryiny vokály na One of the Boys s Alanis Morissette, obě mají "zářivý hlas, který mění oktávy střední slabiky".[125] Alex Miller z NME se domníval, že "zpěvaččiným problém je často její hlas" na One of the Boys, když říká, že "někde na řadě ji někdo přesvědčil, že je jako kouzelná rocková slepice."[126] Naopak, Bernadette McNulty z The Daily Telegraph ocenila svůj "rockový slepičí hlas".[127]

Veřejný dojem[edit]

náhled|Zpěvaččiny charakteristiké točící se vířivě mentolové šaty|261x261pixelů Perry je považována za sex symbol; GQ ji označil za "plnou mužskou fantazii",[128] zatímco Elle popsala své tělo "jako by ho kreslil dospívající chlapec."[129] Magazín Vice ji popisoval jako "vážnou" popstar/ženu/sexuální symbol".[130] V roce 2010 obsadila pozici číslo 1 v Maxim Hot 100 jako "nejkrásnější žena na světě", jejíž redaktor Joe Levy ji popisovala jako "trojitý - žádný čtyřnásobný - druh vášnivé".[131] Čtenáři Men's Health jí zvolily za "nejvíce sexy ženu roku 2013".[132] V listopadu 2010 Perry řekla pro Harper's Bazaar, že je hrdá a spokojena s svou postavou.[133]

Zpěvaččina móda často obsahuje humor, jasné barvy a témata související s potravinami[134], jako například její točící se vířivě mentolové šaty.[135] Magazín Glamour ji nazval "královnou komedie".[136] V únoru 2009 Perry pro Seventeen uvedla, že její módní styl je "trochu smíšená s různými věcmi" a prohlásila, že se jí líbí v její oblečení.[137] Ona také popisovala sebe jako by měla "disociativní porucha identity" pro módu.[138] Perry uvádí Gwen Stefaniho, Shirley Manson, Chloë Sevigny, Daphne Guinnessovou, Natalie Portmanovou a fiktivní postavu Lolitu jako její ikony stylu.[139][140]

Na sociálních médiích zpěvačka překonala Justina Biebera jako nejvíce sledovanou osobu na Twitteru v listopadu 2013.[141] Získala rekord v Guinnessově knize rekordů roku 2015 pro nejvíce sledovatelů na Twitteru[142] a stala se první osobou, která na síti získala 100 milionů sledovatelů v červnu 2017.[143] Keith Caulfield z Billboardu uvedl, že je "vzácná celebrita, která má obrovskou popularitu, ale skutečnou interakci na úrovni země s jejími zbožňujícími KatyCats".[144] V červnu 2017 Time zařadil Perry mezi "25 nejvlivnějších lidí na internetu" roku, když píše, že její Katy Perry Live World Wide byl "planoucí stezka" za to, že "nejbližší jakýkoliv významný bavič přišel poskytnout fanouškům takovou "skutečnou" intimitu, kterou mají sociální média poskytovat."[145]

V roce 2011 magazín Forbes ji umístil na třetí místo svého seznamu "Top-Vydělávající žen v hudbě" se ziskem 44 milionů dolarů[146] a páté místo na seznamu v roce 2012 s 45 miliony dolarů. Později se umístila na sedmém místě na seznamu magazínu Forbes v roce 2013 pro "Top-Vydělávající žen v hudbě" s 39 miliony dolarů[147] a pátém místě na seznamu 2014 s 40 miliony dolarů.[148] S výdělkem ve výši 135 milionů dolarů zařadila společnost Forbes také Perry na číslo jedna ve svém seznamu "Top-Vydělávající žen v hudbě" v roce 2015, stejně jako "Nejvyšší placené hudebníci na světě"[149] a společnost jí prohlásila nejvyšší výdělečnou ženskou celebritu v roce 2015. V roce 2016 časopis odhadoval, že její čistá hodnota činí 125 milionů dolarů[150] a řadí se na číslo šest na seznamu "Nejvyšší placené ženy v hudbě" s výdělky 41 milionů dolarů.[151]

Odkazy[edit]

Reference[edit]

Template:Překlad

 1. ^ Template:Citace elektronické monografie
 2. ^ Template:Citace elektronického periodika
 3. ^ Template:Citace periodika
 4. ^ Template:Citace periodika
 5. ^ Template:Citace periodika
 6. ^ Template:Citace periodika
 7. ^ Template:Citace periodika
 8. ^ Template:Citace periodika
 9. ^ a b Template:Citace periodika
 10. ^ Template:Citace elektronického periodika
 11. ^ Template:Citace periodika
 12. ^ Template:Citace periodika
 13. ^ Template:Citace elektronické monografie
 14. ^ Template:Citace periodika
 15. ^ http://www.riaa.com/newsitem.php?content_selector=newsandviews&news_month_filter=6&news_year_filter=2014&id=8F0AFFDA-2B31-72D3-0590-6944C8F0DB00
 16. ^ Template:Citace periodika
 17. ^ Template:Citace periodika
 18. ^ Template:Citace periodika
 19. ^ a b Template:Citace periodika
 20. ^ Template:Citace periodika
 21. ^ Template:Citace periodika
 22. ^ Template:Citace periodika
 23. ^ Template:Citace periodika
 24. ^ Template:Citace periodika
 25. ^ Template:Citace periodika
 26. ^ Template:Citace periodika
 27. ^ Template:Citace periodika
 28. ^ Template:Citace periodika
 29. ^ Template:Citace monografie
 30. ^ Template:Citace periodika
 31. ^ Template:Citace periodika
 32. ^ Template:Citace elektronického periodika
 33. ^ Template:Citace periodika
 34. ^ Template:Citace elektronického periodika
 35. ^ Template:Citace periodika
 36. ^ Template:Citace elektronického periodika
 37. ^ Template:Citace periodika
 38. ^ Template:Citace periodika
 39. ^ Template:Citace periodika
 40. ^ Template:Citace periodika
 41. ^ Template:Citace periodika
 42. ^ Template:Citace periodika
 43. ^ Template:Citace periodika
 44. ^ Template:Citace periodika
 45. ^ Template:Citace periodika
 46. ^ Template:Citace periodika
 47. ^ Template:Citace periodika
 48. ^ Template:Citace periodika
 49. ^ Template:Citace elektronického periodika
 50. ^ Template:Citace periodika
 51. ^ Template:Citace periodika
 52. ^ Template:Citace elektronického periodika
 53. ^ Template:Citace monografie
 54. ^ Template:Citace periodika
 55. ^ a b Template:Citace periodika
 56. ^ Template:Citace periodika
 57. ^ Template:Citace periodika
 58. ^ Template:Citace periodika
 59. ^ Template:Citace periodika
 60. ^ Template:Citace periodika
 61. ^ Template:Citace periodika
 62. ^ Template:Citace periodika
 63. ^ Template:Citace periodika
 64. ^ Template:Citace elektronické monografie
 65. ^ Template:Citace elektronické monografie
 66. ^ Template:Citace periodika
 67. ^ Template:Citace elektronického periodika
 68. ^ Template:Citace periodika
 69. ^ Template:Citace elektronického periodika
 70. ^ Template:Citace periodika
 71. ^ Template:Citace periodika
 72. ^ Template:Citace monografie
 73. ^ Template:Citace periodika
 74. ^ Template:Citace elektronického periodika
 75. ^ Template:Citace periodika
 76. ^ Template:Citace periodika
 77. ^ Template:Citace periodika
 78. ^ Template:Citace periodika
 79. ^ Template:Citace periodika
 80. ^ Template:Citace elektronického periodika
 81. ^ Template:Citace elektronické monografie
 82. ^ Template:Citace elektronické monografie
 83. ^ Template:Citace elektronického periodika
 84. ^ Template:Citace elektronického periodika
 85. ^ Template:Citace periodika
 86. ^ Template:Citace periodika
 87. ^ Template:Citace periodika
 88. ^ Template:Citace periodika
 89. ^ Template:Citace elektronického periodika
 90. ^ Template:Citace elektronického periodika
 91. ^ Template:Citace elektronického periodika
 92. ^ Template:Citace periodika
 93. ^ Template:Citace periodika
 94. ^ Template:Citace periodika
 95. ^ Template:Citace periodika
 96. ^ Template:Citace periodika
 97. ^ Template:Citace periodika
 98. ^ Template:Citace periodika
 99. ^ Template:Citace periodika
 100. ^ Template:Citace periodika
 101. ^ Template:Citace periodika
 102. ^ Template:Citace elektronického periodika
 103. ^ Template:Citace periodika
 104. ^ Template:Citace periodika
 105. ^ Template:Citace elektronického periodika
 106. ^ Template:Citace periodika
 107. ^ Template:Citace monografie
 108. ^ Template:Citace periodika
 109. ^ Template:Citace periodika
 110. ^ Template:Citace periodika
 111. ^ Template:Citace periodika
 112. ^ Template:Citace elektronického periodika
 113. ^ Template:Citace periodika
 114. ^ Template:Citace periodika
 115. ^ Template:Citace periodika
 116. ^ Template:Citace periodika
 117. ^ Template:Citace periodika
 118. ^ Template:Citace periodika
 119. ^ Template:Citace periodika
 120. ^ Template:Citace periodika
 121. ^ Template:Citace elektronického periodika
 122. ^ Template:Citace periodika
 123. ^ Template:Citace periodika
 124. ^ Template:Citace periodika
 125. ^ Template:Citace elektronického periodika
 126. ^ Template:Citace elektronického periodika
 127. ^ Template:Citace periodika
 128. ^ Template:Citace periodika
 129. ^ Template:Citace periodika
 130. ^ Template:Citace periodika
 131. ^ Template:Citace periodika
 132. ^ Template:Citace periodika
 133. ^ Template:Citace periodika
 134. ^ Template:Citace elektronického periodika
 135. ^ Template:Citace periodika
 136. ^ Template:Citace periodika
 137. ^ Template:Citace elektronického periodika
 138. ^ Template:Citace periodika
 139. ^ Template:Citace elektronického periodika
 140. ^ Template:Citace elektronického periodika
 141. ^ Template:Citace periodika
 142. ^ Template:Citace periodika
 143. ^ Template:Citace periodika
 144. ^ Template:Citace periodika
 145. ^ Template:Citace elektronického periodika
 146. ^ Template:Citace periodika
 147. ^ Template:Citace periodika
 148. ^ Template:Citace periodika
 149. ^ Template:Citace periodika
 150. ^ Template:Citace periodika
 151. ^ Template:Citace elektronického periodika

Externí odkazy[edit]

Template:Katy Perry

Template:Autoritní data Template:Portály


Kategorie:Narození 1984 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Americké zpěvačky Kategorie:Americké písničkářky Kategorie:Popové zpěvačky Kategorie:Laureáti Eska Music Awards Kategorie:Ženy Kategorie:Umělci Island Records Kategorie:Narození 25. října Kategorie:Narození v Santa Barbaře Kategorie:Aktivisté za práva LGBT komunity Kategorie:Držitelé ceny Brit