YouTube

From Wikipedia, the free encyclopedia

Template:Infobox - webová stránka [[Soubor:YouTube world map.png|náhled|vpravo|Stav YouTube v jednotlivých státech (2015):Template:Legenda Template:Legenda Template:Legenda Template:Legenda Template:Legenda]]

YouTube [ju:tu:b] je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Založili jej v únoru 2005 zaměstnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V listopadu 2006 byl zakoupen společností Google za 1,65 miliardy dolarů (tehdy asi 37 miliard Kč).[1] Google nyní provozuje tuto stránku jako dceřinou společnost, uživatelské účty mezi těmito společnostmi jsou propojené.

YouTube povoluje svým uživatelům nahrát videa, zhlédnout je, hodnotit, sdílet a komentovat. Na YouTube jsou dostupné videoklipy, TV klipy, hudební videa, trailery k filmům a další jako například video-blogy, krátká originální videa, nebo vzdělávací videa.

Od 9. 10. 2008 má YouTube i české rozhraní.[2] Byla tak spuštěná 25. služba Google v pořadí.[3] Google kromě českého překladu serveru přinesl také spolupráci s místními partnery.[3] Česko se stalo 22. zemí světa a desátou v Evropě, kde byl YouTube lokalizován.[3] V roce 2010 server získal v soutěži Křišťálová Lupa 1. místo v kategorii publikační platformy.[4]

V říjnu 2015 byla spuštěna placená verze YouTube nazvaná YouTube Premium, umožňující vypnout reklamy u videí a zhlédnout obsah navíc.

Historie[edit]

[[Soubor:Youtubeheadquarterssanbruno.jpg|náhled|Ředitelství YouTube v San Bruno|vlevo]] První video bylo na YouTube publikováno 23. dubna 2005, jednalo se o „Me at the zoo“ (Já v zoo), kde autor komentoval expozici slonů v zoologické zahradě v americkém San Diegu. Nahrávka měla necelých 20 sekund a natočil ji a na server nahrál Jawed Karim, jeden ze zakladatelů serveru. Původně byl server zaměřen na sdílení domácích videí, postupně ale přibyly hudební videoklipy, videohry nebo filmy. Některé z obsažených videí se staly fenomény v rámci světového nebo národních internetů s velkým počtem zhlédnutí.[5]

Od doby založení se zlepšovaly a dále zlepšují možnosti záznamových zařízení a přenosové kapacity a rychlosti sítí a s nimi roste také podporovaná kvalita videí na serveru. Průběžně se měnil a přizpůsoboval i layout a celková nabídka se stále vyvíjí a doplňuje o podporu nových technologií s vyššími technickými nároky.[5] Toto postupné zlepšování popsal rapper Dan Bull ve svém singlu The Evolution of Online Video.

Dne 30. srpna 2017 Youtube po 12 letech změnil logo. Části názvu, ze slova “Tube” zmizelo červené ohraničení, které se přesunulo před samotný nápis a bylo doplněno o ikonu přehrávání, i když právě tuto ikonu YouTube už používal. Změnil se ale i styl písma a také barevné schéma.[6] Designovou změnou prošel také celý web a mobilní aplikace. Přibyla také funkce „tmavé téma" (v angličtině darkmode), které přepíná světlé části stránky na tmavé a je tedy lepší na používání v noci.

YouTubeři[edit]

Template:Podrobně

V souvislosti s rostoucí popularitou YouTube vznikl i fenomén takzvaných YouTuberů (YouTubers). Jedná se o tvůrce obsahu (videí), kteří kolem sebe budují komunitu svých fanoušků. Používá se pro ně i termín influenceři[7], vzhledem k tomu, že své fanoušky zasahují a ovlivňují i na jiných sociálních sítích (Facebook, Instagram, Pinterest, atd.). YouTubeři nejsou klasickými celospolečenskými celebritami, ale pro svou cílovou skupinu mívají větší signifikanci než celebrity z tradičních médií.[8] Je to proto, že se mohou prosadit jedině, když produkují vlastní obsah a pouze když vstupují do interakce s fanoušky. Pojítkem mezi celebritou a divákem je právě obsah, proto má vztah médium-divák i reálný obsahový základ, komunikace je více rovnostářská (oba sedí u počítače, YouTuberem se může stát každý, pod video lze napsat komentář a u tradičních celebrit je vždy mezi nimi a spotřebitelem nějaký typ bariéry, která zakládá nerovnost).

YouTubeři se proto používají také v marketingu. Vzniká kolem nich rozsáhlá komunita a je tak možné tvrdit, že se pomalu stávají mainstreamovými celebritami. Vystupují na vlastních festivalech (např. Utubering),[9] společenských akcích (např. Zlatý Slavík)[10] mají agentury, které je zastupují (např. GameBoost).[11] Začínají s nimi spolupracovat také orgány státní správy, které chtějí komunikovat s mladou generací (např. vzdělávání, propagace určitých myšlenek a doporučení jako nebezpečí řízení po požití alkoholu, atd.). V České republice první spolupráci s YouTubery v této oblasti navázala Rada vlády pro udržitelný rozvoj, která spolupracovala s Martinem Rotou při komunikaci Cílů udržitelného rozvoje.[12] Jeho video mělo během několika hodin více zhlédnutí než Obamova řeč na podobné téma v OSN.[13]

Play Button[edit]

YouTubeři dostávají za jejich počet odběratelů tvz. Play Button. Seznam play buttonů:

  • Silver Play Button (Stříbrný Play Button) – dostávají ho za získání 100 000 odběratelů
  • Golden Play Button (Zlatý Play Button) – dostávají ho za 1 000 000 odběratelů
  • Diamond Play Button (Diamantový Play Button) – dostávají ho za 10 000 000 odběratelů
  • Custom Play Button (Speciální Play Button) – dostávají ho za 50 000 000 odběratelů, dostali ho zatím pouze PewDiePie, T-Series a 5-Minute Crafts (2019)

Statistiky[edit]

YouTube má v roce 2015 dvě miliardy přístupů denně a každou minutou uživatelé nahrají 300 hodin nových videí. YouTube je tak po internetovém vyhledávači Google druhou nejnavštěvovanější webovou službou světa.[14] Nejsledovanějším videem všech dob je videoklip Despacito od Daddy Yankeeho a Luise Fonsiho s více než 6,3 miliardy zhlédnutími (k červnu 2019).[15]

Kritika[edit]

Server je častým terčem kritiky, v některých zemích je přístup blokován.[16] Nejčastěji bývá kritizováno porušování autorských práv, ze strany totalitních režimů a cenzorských organizací, pak přílišná svoboda slova,[17] jinými autory naopak cenzura z politických důvodů,[18] pomlouvačný, zesměšňující obsah či zobrazování násilných scén nebo sexuálních scén.

V souvislosti s plánovaným předplatným na rozšířenou hudební službu vyžaduje YouTube podepsání nové smlouvy s interprety, jejíž podmínky se ale nelíbí některým nezávislým vydavatelstvím, takže novou smlouvu odmítli podepsat.[19] Americká asociace nezávislé hudby, která tato nezávislá vydavatelství zastupuje v USA a v Evropě, kvůli novým smluvním podmínkám požádala o vládní intervence.

Český YouTube[edit]

Český YouTube navštíví měsíčně 5,1 mil. unikátních českých uživatelů,[kdy?] podle průzkumu ho v květnu 2012 navštívilo alespoň jednou 82 % lidí připojených k internetu v České republice.

Nejsledovanějším videem na českém Youtube je nejspíše hudební video “Barbie Girl“ od Dominiky Myslivcové. Momentálně má přes 77,6 milionu zhlédnutí (k únoru 2019) a na slovenském YouTube by to mělo být hudební video “Žijeme len raz” od rappera Ega a Roberta Buriana s téměr 68 miliony zhlédnutí (k únoru 2019). YouTube neposkytuje žebříčky podle zemí, takže není možné přesně zjistit, které video je v dané zemi nejsledovanější. Nejsledovanější resp. nejpopulárnější video lze zobrazit pouze v rámci videí jednoho kanálu.

Funkce[edit]

Přehrávání[edit]

V minulé době bylo třeba mít pro přehrávání videí na YouTube nainstalován Adobe Flash Player plug-in v internetovém prohlížeči, nicméně v současnosti přehrávač funguje na HTML5 API, které nevyžaduje žádný externí dodatek a YouTube se o Flash Playerovou verzi nestará.

Seznamy videí[edit]

Každý uživatel YouTube může kompilovat nahraná díla do seznamů videí, které mohou být veřejné i soukromé. Do seznamu videí může být uloženo kterékoliv video, ke kterému byl autorovi seznamu udělen přístup. Pokud je video jeho autorem odstraněno nebo označeno jako soukromé, odkaz na něj nadále zůstává v seznamech videí, přehrát jej ale nelze.Template:Zdroj?

Nahrávání[edit]

náhled|První logo YouTube bylo používáno mezi roky 2005 až 2011'"`UNIQ--nowiki-00000043-QINU`"'20'"`UNIQ--nowiki-00000044-QINU`"' Každý uživatel YouTube může nahrát video dlouhé do 15 minut. Uživatelé, kteří jsou ověřeni (například skrz telefonní číslo) mohou nahrávat až 12 hodin dlouhá videa. Od roku 2005 se na YouTube mohly nahrávat jakkoliv dlouhá videa, limit 10 minut nastal v roce 2006, protože uživatelé na YouTube nahrávali obsah s autorskými právy, jako například filmy. V roce 2010 byl 10minutový limit rozšířen na 15 minut.

Videa na YouTube lze nahrát také z mobilu. YouTube dovoluje nahrát videa v mnoha formátech: .AVI, .MKV, .MP4, .MOV, .DivX, .FLV, .ogg a .ogv. Ty obsahují video formáty jako například MPEG, MPEG-4, VOB a .WMV.

Živé vysílání[edit]

Uživatelé kromě svých předem připravených videí mohou s ostatními sdílet i živá vysílání, tzv. Live streamy. Pro spuštění živého vysílání v aplikaci YouTube stačí otevřít aplikaci, v horní části obrazovky zvolit symbol kamerky a klepnout na něj. Poté se kromě standardní možnosti nahrání již vytvořeného videa objeví i nová možnost Spustit živé vysílání. Po jejím zvolení budete moci živě vysílat video na YouTube přímo ze svého telefonu.[21]

Kvalita[edit]

Původně YouTube povolovalo jednu kvalitu videa a to 320x240 pixelů s MP3 audiem. V současnosti je několik možností – 240p, 360p, 480p, 720p (HD), 1080p (HD+).

V roce 2010 YouTube umožnilo nahrát videa v 4K, což je 4096×3072 pixelů. Od roku 2014 je od 720p možnost přidat videa s 60FPS. V červnu 2015 byla přidána možnost nahrát videa v 8K, což je 7680×4320 pixelů.

3D[edit]

21. června 2009 oznámil Peter Bradshaw, že uživatelé budou moci nahrávat 3D videa.

360° Videa[edit]

Od roku 2015 YouTube podporuje také 360 stupňová videa, kdy si uživatel může prohlédnout video ze všech stran, pouhým kliknutím a tahem, u mobilní verze přejížděním po displeji.

Blokování videí[edit]

Youtube povoluje vlastníkům autorských práv zablokovat videa, která porušují autorská práva. Pokud se porušení autorských práv prokáže, uživatel, který video nahrál, dostane sankci a za tři sankce během tří měsíců bude účet zablokován. Dále lze videa zablokovat za pornografický obsah, násilný obsah, šikanující obsah atd.

Zajímavosti[edit]

Podle studie americké společnosti Ellacoya Networks, vyrábějící analyzéry síťového provozu, se v roce 2007 YouTube podílel na celkovém internetovém provozu 10 % z celkových 18 %, které zabírá streamované video.[22]

V současnosti videem, které má nejvíce zhlédnutí, je skladba Despacito od Luise Fonsiho a Daddy Yankeeho (vydaný 12. ledna 2017), který překonal hranici 5 miliard zhlédnutí. Překonal tak skladbu See You Again od Wiz Khalify a Charlieho Putha (vydanou 6. dubna 2015), který byl nejsledovanějším videem pouze několik týdnů. Do července 2017 držel prvenství několik let klip Gangam Style.

Odkazy[edit]

Reference[edit]

Template:Překlad

Literatura[edit]

  • Michael Miller: Internetový marketing s YouTube, Computer Press, Brno 2012, ISBN 978-80-251-3672-0

Související články[edit]

Externí odkazy[edit]

Template:Portály Template:Autoritní data

Kategorie:Internetové portály Kategorie:Google Kategorie:Vzniklo 2005