Jump to content

Steve Buscemi

From Wikipedia, the free encyclopedia

Template:Infobox - herec

Steven Vincent Buscemi (sám vyslovuje [busemi], původní italská výslovnost je však [bušemi][1]) (* 13. prosince 1957) je americký filmový a divadelní herec a filmový režisér; pochází z New Yorku.

Mládí

[edit]

Buscemi se narodil v newyorském Brooklynu.[2] Jeho otec, John Buscemi, původem z Itálie, je veteránkorejské války,[3] jeho matka je původem z Irska.[4]

Steven vystudoval Valley Stream Central High School (ročník 1976).[5] Po dvou letech nastoupil na Berklee College of MusicBostonu, kde studoval vokální vystupování. Po třech semestrech studium ukončil a hledal uplatnění v různých konkurzech. V letech 19801984 pracoval jako hasič v New York City.[6]

Kariéra

[edit]

Jeho první velkou rolí byl Richard Ganoug ve snímku Parting Glances z roku 1986. Ve stejné době se také stává členem experimentální divadelní skupiny The Wooster Group.

Mezi Buscemiho nejznámější role patří Mr. Pink ze snímku Reservoir Dogs (Gauneři), Rockhound (Armageddon), Donny (The Big Lebowski), Carl Showalter (Fargo). Rovněž propůjčil svůj hlas Randallovi z animovaného snímku Příšerky s.r.o. (Monsters, Inc.). Kromě častějších vedlejších rolí zaznamenal i velký úspěch v rolích hlavních, např. ve snímku Přízračný svět (Ghost World).

Buscemi hraje mnohdy osoby paranoidní a neurotické. Často byl obsazován do filmů bratří Coenů, přičemž v každém z těchto snímků se objevuje na dobu kratší, než ve snímku předchozím.

dubnu roku 2001, v době natáčení filmu Domestic Disturbance (Malý svědek) ve Wilmingtonu (Severní Karolína), byl pobodán, když se připletl do barové rvačky mezi svým dobrým přítelem Vincem Vaughnem, scenáristou Scottem Rosenbergem a místním mužem Timothym Fogertym, jež údajně rvačku vyprovokoval.

Roku 2003 účinkoval jako host (tzv. Template:Cizojazyčně) v jedné z epizod seriálu Simpsonovi, kde hrál sám sebe.

V roce 2004 přijal roli v seriálu The Sopranos (Rodina Sopránů), v němž ztvárnil postavu Tonyho Blundetta, bratrance Tonyho Soprana. S tímto dílem je spjat rovněž jako režisér divácky velmi oblíbené epizody Pine Barrens ze třetí série a páté epizody ze série šesté (ve třetí epizodě této série se objevil jako vyhazovač venkovského klubu ve snu Tonyho Soprana).

Režie

[edit]

[[Soubor:Buscemi Moby Reed.jpg|náhled|upright=1.1|Zleva: Steve Buscemi, Moby, Arianna Huffington a Lou Reed během akce pořádané organizací MoveOn.org, v pozadí plakát k dokumentu Iraq for Sale: The War Profiteers, říjen 2006, New York]] Mimo herectví se Buscemi uplatnil i jako filmový režisér: Trees Lounge (Můj nejmilejší bar, 1996), Animal Factory (Věznice, 2000), Lonesome Jim (2005) a Interview (2007).

Kromě těchto filmů a již zmíněného seriálu Rodina Sopránů režíroval i několik epizod seriálu Homicide: Life on the Street a dvě ze seriálového dramatu Oz z produkce HBO (U.S. Male a Cuts Like a Knife).

V roce 2015 bylo oznámeno, že bude režírovat adaptaci románu Template:Cizojazyčně od Ronalda De Fea.[7] Rovněž měl režírovat adaptaci knihy Teplouš od Williama Sewarda Burroughse.[8][9]

Soukromý život

[edit]

Den po teroristických útocích na New York se přihlásil jako dobrovolník ke své bývalé jednotce a týden pracoval dvanáct hodin denně na Ground Zero, kde hledal přeživší lidi. Odmítl účast kamer a snažil se pracovat anonymně. O svém angažmá se nechlubil a na veřejnost proniklo jen díky zveřejnění jeho jména na seznamu zasahujících hasičů na facebookové stránce Brotherhood of Fire v roce 2013.[10][11]

Od roku 1987 je ženatý s choreografkou a filmařkou Jo Andres.[12] Má jednoho syna (narozen 1991). V současnosti[kdy?] žije v Brooklynu.

Drobnosti

[edit]

Filmografie

[edit]

U některých filmů je uveden pouze dabing.

Filmy

[edit]

Seriály

[edit]

Reference

[edit]

Externí odkazy

[edit]

Template:Steve Buscemi Template:Autoritní data Template:Portály


Kategorie:Američtí filmoví herci Kategorie:Američtí televizní herci Kategorie:Američtí režiséři Kategorie:Filmoví režiséři Kategorie:Televizní režiséři Kategorie:Narození v New Yorku Kategorie:Narození 1957 Kategorie:Narození 13. prosince Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Američané italského původu Kategorie:Američané nizozemského původu Kategorie:Držitelé ceny Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v seriálu (drama) Kategorie:Držitelé ceny SAG Awards v kategorii nejlepší televizní obsazení (drama) Kategorie:Držitelé ceny SAG Awards v kategorii nejlepší televizní herec (drama)