PewDiePie

From Wikipedia

Template:Aktuální Template:Infobox - youtuber PewDiePie, vlastním jménem Felix Arvid Ulf Kjellberg[1] (švédsky felɪks aɾvɪd ɵlf ɕɛl bæɾj, tʃɛlbərɡ, nebo dʒɛlbərɡ; * 24. října 1989, Göteborg, Švédsko), je švédský komentátor videoher a takzvaných memů na YouTube. Jeho kanál je v současné době druhý nejodebíranější kanál na YouTube ale zároveň nejodebíranější osoba na YouTube.[2]Template:Není ve zdroji V roce 2019 měl přes 100 milionů odběratelů a 22 miliard zhlédnutí ze všech svých videí.Template:Fakt/dne Bojoval proti T-Series, což je kanál na platformě YouTube, který má[kdy?] přes 114 milionů odběratelů a 85 miliard zhlédnutí. "Válku" však prohrál po tom, co T-Series překročilo hranici 100 milionů odběratelů. 19. srpna roku 2019 se oženil se svou přítelkyní.[3] Dne 25. srpnaTemplate:Zdroj? dosáhnul 100 milionů odběratelů na platformě Youtube.

Dětství[edit]

Narodil se a vyrůstal ve švédském Göteborgu.[4] Jeho rodiči jsou Lotta Kristine Johanna (* 7. května 1958) a Ulf Christian Kjellberg (* 8. ledna 1957) a má i sestru Fanny, s níž vyrůstal.[5] V roce 2008 absolvoval gymnázium Göteborgs Högre Samskola.[6] Poté pokračoval ve vysokoškolském vzdělání v oboru Ekonomika průmyslu a řízení technologií na Chalmerské technologické univerzitě, ale v roce 2011 univerzitu opustil a začal se věnovat činnosti na YouTube.[7] Ještě před tím než se stal slavným, pracoval jako prodavač párků s rohlíkem.

YouTube[edit]

Na YouTube si vytvořil kanál v dubnu 2010.[8] V roce 2012 začal jeho kanál získávat na popularitě a dosáhl 1 milionu odběratelů.[4] Dva miliony odběratelů dosáhl již v září 2012. Ucházel se o titul krále na webu, v on-line soutěži. Nezvítězil, ale stal se Gaming králem webu. Během následujícího volebního období vyhrál. Získanou peněžní výhru daroval fondu World Wildlife Fund. V dubnu 2013 jeho kanál vzrostl na 6 milionů odběratelů, jak uvedl New York Times.[9] Později získal cenu za nejoblíbenější sociální show.[10][11] V červnu 2013 kanál vzrostl na 8 milionů a následně 9 milionů odběratelů. K únoru 2017 měl již zhruba 53 milionů odběratelů.[12] Jeho logo se objevilo na ocenění od YouTube na 1 milion odběratelů kanálu SHAYTARDS.Template:Fakt/dne

Od roku 2012 spolupracoval s firmou Maker Studios, spadající pod značku Disney, která mu pomáhala s tvorbou videí a dojednávala další kontrakty. Také YouTube na základě smlouvy zařazovala jeho videa do prémiového kanálu YouTube Red. V únoru 2017 však o obě lukrativní smlouvy přišel, když zveřejnil videa s antisemitským obsahem. Tato videa byla satirou na současné dění ve světě atd., avšak celý tento žert se vymkl kontrole a deník The Wall Street Journal nařkl PewDiePie z antisemitismu. PewDiePie antisemitistou nebyl a není,Template:Fakt/dne ale filmový časopis Variety to označil za milník v pojetí youtuberů jako součásti středního proudu, neboť se PewDiePie stal takovou celebritou, že firmám Disney a Google záleží na tom, jaký videoobsah na internetu sdílí.[12]

Mezi jeho současnou[kdy?] tvorbu patří pořady Meme review, You Laugh You Lose, Pew News, LWIAY, Cringe Thuesday a další herní i jiná videa. Jeden z dílů Meme Review si odmoderoval i Elon Musk spolu s Justinem Roilandem.

Jedno z jeho videí bylo také v TV seriálu South Park.

V dnešní době[kdy?] je jeho průměrný přírůst odběratelů asi 1,30 odběratelů za sekundu.Template:Fakt/dne

Účinkuje[kdy?] v T-Series DISS TRACK známé také jako Bitch Lasagna, ve které vystupuje proti korporaci T-Series, tato píseň má v současné době[kdy?] přes 220 miliónů zhlédnutí. Společnost T-Series ohrožuje jeho pozici nejodebíranějšího kanálu na platformě YouTube. V dubnu 2019 byl společnostní T-Series předehnán, přitom společnost SocialBlade podle statistik uvedla skutečnost, že pozici udrží nejpozději do konce listopadu 2018, a poté bude společností T-Series překonán. To se následně stalo skutečností dne 22. února 2019, ale jen na dobu přibližně 8 minut, kdy YouTube prováděl pravidelnou kontrolu nových zhlednutí a odběratelů. T-Series ho překonala mnohokrát, vždy jen na dobu několika minut. Podporu v boji proti T-Series mu vyjádřila celá řada youtuberů (např. MrBeast, Markiplier, Logan Paul). PewDiePie přišel o pozici nejodebíranějšího kanálu dne 28. března 2019, kdy ho T-Series překonala na dobu 24 hodin a tím získala místo nejodebíranějšího kanálu na platformě YouTube. Jako reakci na jeho překonání nahrál PewDiePie dne 31. března 2019 skladbu s názvem "Congratulations" (česky Gratulujeme) v kolaboraci s RoomieOfficial a Boyinaband, kde gratuluje T-Series k dosažení jeho předešlého milníku, skladba již dosáhla 149 milionů zhlédnutí. Dne 1. Dubna 2019 se opět vrátil na pozici prvního nejodebíranějšího kanálu na YouTube. 11. dubna 2019 byly obě skladby znepřístupněny pro uživatele z Indie po soudních nařízeních ze strany T-Series a Vrchního soudu v Delhi. Po řadě negativních spojení s jeho jménem a memem "Subscribe to PewDiePie" (česky "Odebírejte kanál PewDiePie") dne 28. dubna 2019 nahrál video, kde ukončil tento meme a také boj proti společnosti T-Series. Den poté, 29. dubna 2019, vyletěl nad New Yorkem plakát s nápisem "Subscribe to PewDiePie", který měl být poděkováním komunity a oslavou 9 let od založení kanálu PewDiePie. Na konci dubna vedl T-Series o více než 1 milion odběratelů. Nyní[kdy?] T-Series vede cca o 13 miliónů odběratelů. T-Series má[kdy?] 114 miliónů odběratelů.

Osobní život[edit]

Ze Švédska se rozhodl přestěhovat se svojí přítelkyní Marziou Bisognin (též populární youtuberkou, známou na YouTube jako CutiePieMarzia) do Itálie.[4] Později se, kvůli lepšímu připojení k Internetu, přestěhoval do Anglie, kde žije dodnes[kdy?].[13] Dne 27. dubna 2018 se s Marziou zasnoubil.[14] Dne 19. srpna (SELČ) se oženil se svou přítelkyní Marziou Bisognin. Svatbu oba novomanželé oznámili den poté na svých sociálních sítích.[3]

Podílí se na charitativní činnosti pro World Wildlife Foundation, St. Jude Children's Research Hospital a Charity Water, kde jeho fanoušci mohli darovat peníze u příležitosti dosažení 10 milionů odběratelů. Při dosažení 26 milionů odběratelů začal přispívat také Save the Children, kde se vybralo více než 1 000 000 dolarů.Template:Doplňte zdroj V kontextu s virtuální "válkou" proti firmě T-series, která je původem z Indie, Felix vybíral peníze nadaci CRY, jež pomáhá dětem z Indie. I když byl cíl 150 000 liber, vybralo se celkově 246 000 liber.

PewDiePie je znám také svojí oblibou Japonska a japonské moderní kultury.Template:Fakt/dne

Odkazy[edit]

Reference[edit]

Template:Překlad

Externí odkazy[edit]