Jenisejští Kyrgyzové
Template:Obsahuje čínský text Jenisejští Kyrgyzové, též Jenisejští Kirgizové (Template:Vjazyce 居骨, - 纥骨, - 结骨, pchin-jinem qigu, - hegu, - jiegu, obvyklou fonetikou: Čchi-ku, Che-ku, Ťie-ku), je označení turkických kmenů, které žily od starověku na horním toku Jeniseje, zejména na území Minusinské kotliny. V roce 550 vytvořili Kirgizové (Jenisejští Kyrgyzové) kaganát s čínským názvem Ťie-ku, který zanikl v roce 924 vzniknuvším Kyrgyzským kaganátem (840 až 1293). Ten byl pak rozvrácen podroben Mongoly. V 17. a 18. století pod tlakem Rusů a Ojratů (západomongolských kmenů) část Kirgizů (Jenisejští Kyrgyzové) odešla z horního toku Jeniseje na jih. Tato část se podílela na etnogenezi Kara-kirgizů (Kyrgyzové). Část, která zůstala v původních sídlištích, se rozhodující měrou podílela na etnogenezi Čchien-kchunů (Chakasové). Kirgizové (Jenisejští Kyrgyzové) byli kočovní pastevci, věnovali se ale i zemědělství. Zanechali po sobě četné nápisy na kamenných stélách, psané starotureckým runovým písmem.
Raný středověk
[edit]Pod vedením Kirgizského klanu (Jenisejští Kyrgyzové), byl vytvořen stát, v čínských zdrojích nazýván kaganát Ťie-ku, nebo v západní literatuře, kaganát Jenisejských Kyrgyzů (550–924). Kaganát Ťie-ku zanikl vznikem nástupnického Kyrgyzského kaganátu.
Rasový image Kirgizů (Jenisejští Kyrgyzové) tohoto období je neznámý, ale pravděpodobně byl stejný jako u starověkých zástupců Ting-lingské europoidní rasy Střední Asie. Nicméně řada vědců věří že v centru Ting-lingů, alespoň v menší míře v 1. století byly i turkofonní kmeny. Kirgizové (Jenisejští Kyrgyzové) byli kočovní pastevci, věnovali se ale i zemědělství. Jejich runové písmo (Jenisejská abeceda) na severu bylo podobné tomu které používali Ujgurové k záznamu textů. Písmo pak bylo přeneseno k jejich jihovýchodním sousedům etnickým Turkům (Orchonská abeceda). Kirgizové (Jenisejští Kyrgyzové) byli manichejci.[1] [pozn. 1]
Vládcové Sia-ťias'ů (648-863)
[edit]Odkazy
[edit]Poznámky
[edit]- ^
v „Záznamech velkého historika“ z období Dynastie Chan z 2. století př. n. l., čili v Š'-ťi (Template:Čínsky) 110 a v Chan-šu (Template:Čínsky) 94a, byly Jenisejští Kyrgyzové nazývání Ke-kchun (Template:Čínsky) a také Sia-ťias (Template:Čínsky)
- nebo od 1. století př. n. l. kupředu v Chan-šu 70, Ťien-kchun (Template:Čínsky).
- V Žou-šu (Template:Čínsky) 50. ze 6. století jsou známy jako Čchi-ku (Template:Čínsky) a
- v Suej-šu (Template:Čínsky) 84, jež byla oficiální kronikou čínské dynastie Suej (Template:Čínsky) ze 6. století jsou známý pod jménem Che-ku (Template:Čínsky).
- V 8. – 10. století Tchung-tien (Template:Čínsky) 200, Kniha Tchangů (Template:Čínsky) 194b a Tchang Chuej-jao (Template:Čínsky) 100, je uvádí jako Ťie-ku (Template:Čínsky)
Reference
[edit]- ^ Miller G.F. „Chyq“ 1913, p. 26, and „History of Siberia“. vol. 1. Moscow-Leningrad, 1937. p. 514-516.
Literatura
[edit]Související články
[edit]Kategorie:Turkické národy Kategorie:Turkické kmeny Kategorie:Kyrgyzové Kategorie:Dějiny Kyrgyzstánu Kategorie:Dějiny Mongolska Kategorie:Dějiny Kazachstánu Kategorie:Starověké národy Kategorie:Zaniklé státy Asie Kategorie:Vymřelé etnické skupiny