Hospodářské noviny

From Wikipedia, the free encyclopedia

Template:Infobox - noviny Hospodářské noviny je český celostátní deník zaměřený na ekonomiku a politiku. Vychází 5× týdně a jeho vydavatelem je nakladatelství Economia, jehož jediným vlastníkem je Zdeněk Bakala.[1]
Šéfredaktorem je od 1. prosince 2013 Martin Jašminský,[2] který nahradil Petra Šabatu a jeho předchůdce Petra Šimůnka. V Hospodářských novinách působí například Petr Honzejk, Miloš Čermák (jakožto šéfredaktor IHNED.cz), Petr Orálek (coby šéfredaktor sdíleného obsahu)[3] nebo Julie Hrstková.
Hospodářské noviny byly založeny v roce 1990. Působili v nich např. Jindřich Šídlo (odchod k Seznam.cz)[4] nebo Petr Kamberský (odchod k LN).

Podoba deníku[edit]

Čtenářům deník nabízí kromě běžného zpravodajství též komentáře, analýzy a mapování hospodářské situace jak v Česku, tak ve světě. V Hospodářských novinách je možné najít jak zpravodajské, tak publicistické články, v první části převládají články s obecným přehledem o dění v České republice i ve světě, druhá část novinového svazku je pak věnována ekonomickým a hospodářským tématům, například pohybům na burze či mapování ekonomických novinek. K Hospodářským novinám je přidružen také online server iHNed.cz.

Složení deníku se v průběhu týdne mění, krom pravidelných denních rubrik na stránkách může čtenář nalézt také pravidelné týdenní rubriky. Mezi pravidelné denní rubriky se řadí rubriky Autorská strana, Extra, Kultura, Názory, Panorama, Podniky a trhy, Události. K pravidelným týdenním rubrikám se pak řadí Kariéra & Management, Peníze, Reality, Technologie, Kultura plus a Fashion. V rubrice Autorská strana se střídá v přispívání 5 redaktorů – každý den píše komentář někdo jiný, rubrika Extra mapuje politické a společenské dění a bývá řazena na počátku deníku. Kultura mapuje novinky z divadelního či hudebního, filmového prostředí, Panorama se většinou zabývá nějakým fenoménem, který je na dvoustraně rozebírán z několika úhlů. Rubrika Podniky a trhy spadá právě do ekonomického dění.

Přílohy Hospodářských novin[edit]

K tištěnému deníku jsou vydávány také tři pravidelné přílohy. První z nich je Ego!, který vychází každý týden v pátek, další dva magazíny Proč ne?! a Podnikání vycházejí pouze jednou za měsíc.

Ego![edit]

Magazín Ego! začal vycházet v pátek 6. května 2015, přičemž nahradil dosavadní přílohu Víkend HN. Vedení společnosti rovněž zrušilo původní vydávání středečního magazínu In, neboť se rozhodlo čtenářům poskytnout pouze jeden magazín týdně. Magazín Ego! zvedl Hospodářským novinám páteční tištěný náklad o 10 000 výtisků, v současné době[kdy?] se náklad pohybuje kolem 52 000 výtisků. Magazín Ego! obsahuje rozhovory a nabízí čtenáři „uvolňující společenský koktejl“ na víkend.Template:Doplňte zdroj Součástí magazínu jsou cestopisné příspěvky a rozhovory se zajímavými osobnostmi.Template:Doplňte zdroj

Proč ne?![edit]

Lifestyle magazín, vychází třikrát za dva měsíce.

Podnikání[edit]

Magazín pro podnikatele a živnostníky, vychází jedenkrát měsíčně.

Náklad a inzerce[edit]

Náklad Hospodářských novin[edit]

Průměrný prodaný denní náklad Hospodářských novin v říjnu 2015 činil 32 807 výtisků,[5] což je pro srovnání téměř pětkrát nižší prodaný náklad nežli v případě MF Dnes. Denní průměr prodaného nákladu za celý rok 2017 byl dle ABC ČR 33 813 výtisků. Čtenost HN činila k 14. května 2015 hodnotu 157 000 čtenářů, tento údaj je ve srovnání s čteností ostatních tuzemských celostátních deníků nejnižší, ačkoli náklad dosahuje vyšších hodnot.[6]

Hospodářské noviny a inzerce[edit]

Inzerce v HN se pohybuje v částkách od 66 659 Kč až k 799 000 Kč podle rozsahu reklamy. První zmiňovaný údaj náleží k osminové části formátu strany s barevným potiskem, až téměř osm set tisíc může inzerent zaplatit za tzv. superpanorama, tedy reklamu na dvou spojených dvoustranách deníku HN.[7]

Inzerce se samozřejmě objevuje také v přílohách, přičemž s nejvyšší cenou za inzerci na zrcadle na spad v hodnotě 299 000 Kč vede magazín Proč ne?!, tentýž rozsah reklamy poskytuje magazín Ego! za 279 000 Kč a nejlevnější je reklama v magazínu Podnikání, kdy ceny za inzerci na zrcadle vycházejí na 179 000 Kč.

Se svými hrubými inzertními příjmy v hodnotě 28 378 942 Kč (březen 2015) se podle Médiáře HN mezi celostátními deníky umisťují na pátém místě z celkových sedmi (Aha!, Blesk, MF Dnes, LN, Právo, Sport). Nejvyšší příjmy z inzerce má deník Blesk, nejnižší příjmy pak mají deníky Aha! a Lidové noviny.

Odkazy[edit]

Reference[edit]

Externí odkazy[edit]

Template:Portály Kategorie:České noviny Kategorie:Vzniklo 1990