Freeez

From Wikipedia, the free encyclopedia

Template:Cedule Template:Infobox - hudební umělec Freeez byla britská hudební skupina proslulá především jako jedna prvních a předních jazz-funkových skupin, která začínala už na počátku osmdesátých let 20. století.

Zakladatelem této skupiny je John Rocca. Složení skupiny se s lety měnilo, ale členy byli vždy zakladatel Johnem Rocca a klíčoví členové, jako jsou Andy Stennet (klávesy), Peter Maas (basa), Paul Morgan a Everton Mcalla (bicí).

Historie[edit]

Na první nahrávce kapely Freeez, Keep in Touch (1980) účinkoval i kytarista Jean-Paul "Bluey" Maunick z britské funkové kapely Incognito, dále u druhé zpívala vokály zpěvačka Ingrid Mansfield Allman. Andy Stennet a John Rocca rovněž nahrávali pod různými pseudonymy jako Pictures či Pink Rhythm (v roce 1985). Kapela pak podepsala smlouvu s nahrávací společností Banquet Beggars Records [1] ve Velké Británii.

Kapela Freeez se snad nejlépe zapamatovává podle jejich mladičkého Britfunk stylu a to zejména ve Spojeném království díky účinkování písně Southern Freeez v britských a evropských hitparádách. Většina jejich raných prací, včetně písně Southern Freeez se stala jistou částí v rámci jazz-funkové scény ve Velké Británii, v raném roku 1980 [1].

Píseň "I.O.U" napsaná, produkovaná a upravená americkým producentem Arthurem Bakerem, (v té době známý pro jeho kolaboraci s hip-hopovými akty jako Planet Patrol, Afrika Bambaataa a také s britskou post-punkovou kapelou, New Order) byla použita do breakdance (taneční subkultura k hip-hop muzice) filmu Beat Street (1984). Song se také dostal do různých hitparád, význačně do US Billboard Dance (1. příčka), UK Singles (2. příčka) a US Billboard R&B (13. příčka) hitparád přes léto 1983 a tak "IOU" byl velmi blízko písniček od Madonny, Michaela Jacksona či Davida Bowieho. Následně Freeez vydali další singly z alba jako Pop Goes My Love/Scratch Goes My Dub (taktéž produkované Arthurem Bakerem), který se dostal do britské hitparády a americké Billboard club/dance hitparády a byl to prakticky poslední větší hit kapely Freeez. V roce 1987 vznikl nový remix songu IOU a ukázal sílu této písničky, neboť se opět dostala do hitparád, rovnou do národní UK Singles hitparády (23. příčka) a US Billboard Dance hitparády (18. příčka).

V roce 1983 se kapela Freeez přeorganizovala a Louis Smith, klávesák, pisatel a programátor (s Billy Chrichton; dříve na VOXPOP) se stal kytaristou a skladatelem. Freeez následně odešli nahrát (své zřejmě poslední) album Idle Vice (1984) v ateliéru číslo 2 ve Abbey Road studiu, kde nahrávali i The Beatles. That Beats My Patience je první singl z alba. Louis Smith pak odešel dělat příležitostného klávesového hráče a jel na turné například s britskou rockovou kapelou The Escape Club, kteří měli v USA hit číslo 1, Wild Wild West a několik dalších hitů, které se dostaly do hitparád především ve Spojených státech.

Diskografie[edit]

Singly[edit]

Rok Název Club Play Singles[2] UK Top 75[3] R&B singles [4]
Červen, 1980 Keep In Touch (Pye) - 49. -
Únor, 1981 Southern Freeez (Beggars Banquet) - 8. -
Duben, 1981 Flying High (Beggars Banquet) - 35. -
Červen, 1982 One To One (Beggars Banquet) - - -
Červen, 1983 I.O.U. (Beggars Banquet) 1. 2. 13.
Říjen, 1983 Pop Goes My Love/Scratch Goes My Dub (Beggars Banquet) 5. 26. 47.
Listopad, 1983 Love's Gonna Get You (Beggars Banquet) - 80. -
1984 That Beats My Patience (Beggars Banquet) - - -
1984 Train of Thoughts (Beggars Banquet) - - -
Leden, 1987 I.O.U. (remix) (Citybeat) 37. 23. -
Květen, 1987 Southern Freeez (remix) (Total Control) - 63. -

Alba[edit]

Název, label Datum vydání Příčka[5][6]
U.S. Billboard 200 U.S. R&B albums U.K. Albums
Southern Freeez (Beggars Banquet Records) Únor, 1981 - - 17.
Gonna Get You (Beggars Banquet) Říjen, 1983 - - 46.
I.O.U. (Streetwise, Beggars Banquet) 1983 - - -
Idle Vice (Beggars Banquet) 1984 - - -

Sólo Johna Rocca[edit]

Singly[edit]

Rok Název písně UK Top 75[7]
1984 Once Upon a Time (Streetwise, Beggars Banquet) -
1986 I.O.U. (featuring Freeez) (Criminal Records) -
Březen, 1987 I Want It To Be Real (City Beat) 94.
Listopad, 1987 Extra Extra/Move (City Beat) -
1987 Move (Criminal Records) -

Alba[edit]

Název Vydání Příčky
U.S. Billboard 200 U.S. R&B albums U.K. Albums
Extra Extra 1987 - - -

Zdroje[edit]

  1. ^ Template:Citace elektronického periodika
  2. ^ Billboard. Allmusic.com.
  3. ^ Zde si můžete vyhledat kapelu "Freeez" v Everyhit.com database.
  4. ^ Billboard. Allmusic.com.
  5. ^ Billboardu
  6. ^ Zde si můžete vyhledat veškeré alba či singly od kapely "Freeez"
  7. ^ Zde na Everyhit.com databázi si můžete případně vyhledat přítomnost písniček kapely Freeez v Britské hitparádě.

Template:Překlad

Související články[edit]

Template:Freeez Template:Portály Template:Autoritní data

Kategorie:Britské house skupiny Kategorie:R&B hudební skupiny Kategorie:Taneční hudební skupiny Kategorie:Post-disco hudební skupiny Kategorie:Freestyle hudebníci Kategorie:Electro hudebníci Kategorie:Hudební skupiny 1980–1989 Kategorie:Umělci Beggars Banquet Records