Jump to content

Adrian Cioroianu

From Wikipedia, the free encyclopedia

Template:Infobox - osoba

Adrian Cioroianu (* 5. ledna 1967 Craiova) je rumunský historik, novinář, esejista a politik.[1]

Život[edit]

Vystudoval historii na bukurešťské univerzitě, doktorát získal na Univerzitě Laval v kanadském Quebecu. Věnuje se popularizaci historie, spolu s Lucianem Boiou patří k nejviditelnějším demytizátorům rumunských národních dějin. Působí jako docent historie na bukurešťské univerzitě, je aktivní v politice: byl senátorem, europoslancem i ministrem zahraničí, v současnostiTemplate:Kdy je stálým delegátem Rumunska při UNESCO v Paříži.

Na základě jeho populárního televizního pořadu Pět minut historie vznikla dvoudílná kniha Cea mai frumoasă poveste (Nejkrásnější příběh), napsal řadu dalších knih, mj. Pe umerii lui Marx. O introducere în istoria comunismului românesc (Na ramenou Marxe. Úvod do dějin rumunského komunismu).

Template:Citace1 červenca 2019 byl hostem festivalu Měsíc autorského čtení v Brně. Byla to příležitost pro autora, aby osobně promluvil se svými čtenáři.

Odkazy[edit]

Reference[edit]

Literatura[edit]

Adrian Cioroianu: Sic transit gloria [1] na Měsíci autorského čtení (MAČ)[1]

Video[edit]

Adrian Cioroianu na autorském setkání v Brně. (1.července 2019)[2]

Template:Autoritní data Template:Portály


Kategorie:Rumunští spisovatelé Kategorie:Rumunští historikové Kategorie:Rumunští politici Kategorie:Narození 5. ledna Kategorie:Narození 1967 Kategorie:Narození v Craiově Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži