From Wikipedia, the free encyclopedia
The 18th Satellite Awards is an award ceremony honoring the year's outstanding performers, films, television shows, Blu-ray discs, and interactive media, were presented by the International Press Academy in Century City, Los Angeles on February 23, 2014 as part of the 2013-14 film awards season.[ 1] Nominations were announced on December 2, 2013.[ 2]
Special achievement awards [ edit ]
Mary Pickford Award (for outstanding contribution to the entertainment industry) – Mike Medavoy
Nikola Tesla Award (for visionary achievement in filmmaking technology) – Garrett Brown
Auteur Award (for singular vision and unique artistic control over the elements of production) – Guillermo del Toro
Independent Producer of the Year Award – Gabrielle Tana
Honorary Satellite Award – Ryan Coogler for Fruitvale Station
Newcomer Award – Michael B. Jordan in Fruitvale Station and Sophie Nélisse in The Book Thief
Humanitarian Award (for making a difference in the lives of those in the artistic community and beyond) – TBA
Motion picture winners and nominees [ edit ]
Best Film
Best Director
12 Years a Slave
Steve McQueen – 12 Years a Slave
Best Actor
Best Actress
Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club
Cate Blanchett – Blue Jasmine
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Jared Leto – Dallas Buyers Club
June Squibb – Nebraska
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
American Hustle – Eric Warren Singer and David O. Russell
Philomena – Jeff Pope and Steve Coogan
Best Animated or Mixed Media Film
Best Foreign Language Film
The Wind Rises
Cloudy with a Chance of Meatballs 2
The Croods
Epic
Ernest & Celestine
Frozen
Monsters University
Turbo
The Broken Circle Breakdown (Belgium)
Bethlehem (Israel)
Blue Is the Warmest Colour (France)
Circles (Serbia)
Four Corners (South Africa)
The Great Beauty (Italy)
The Hunt (Denmark)
Metro Manila (United Kingdom)
The Past (Iran)
Wadjda (Saudi Arabia)
Best Documentary Film
Best Cinematography
Blackfish
20 Feet from Stardom
The Act of Killing
After Tiller
American Promise
Évocateur: The Morton Downey Jr. Movie
Sound City
The Square
Stories We Tell
Tim's Vermeer
Inside Llewyn Davis – Bruno Delbonnel
12 Years a Slave – Sean Bobbitt
Gravity – Emmanuel Lubezki
Prisoners – Roger Deakins
Rush – Anthony Dod Mantle
The Secret Life of Walter Mitty – Stuart Dryburgh
Best Original Score
Best Original Song
Gravity – Steven Price
12 Years a Slave – Hans Zimmer
The Book Thief – John Williams
Her – Arcade Fire
Philomena – Alexandre Desplat
The Secret Life of Walter Mitty – Theodore Shapiro
"Young and Beautiful" – The Great Gatsby
"Happy" – Despicable Me 2
"I See Fire" – The Hobbit: The Desolation of Smaug
"Let It Go" – Frozen
"Please Mr. Kennedy" – Inside Llewyn Davis
"So You Know What It's Like" – Short Term 12
Best Visual Effects
Best Art Direction and Production Design
Gravity
The Great Gatsby
Best Film Editing
Best Sound (Editing and Mixing)
American Hustle
Gravity
Best Costume Design
Best Ensemble – Motion Picture
The Invisible Woman
Nebraska
Bruce Dern , Will Forte, June Squibb, Stacy Keach, Bob Odenkirk, Mary Louise Wilson, Missy Doty, Angela McEwan, Rance Howard, Devin Ratray, Roger Stuckwisch
Television winners and nominees [ edit ]
Best Drama Series
Best Musical or Comedy Series
Breaking Bad – AMC
Orange Is the New Black – Netflix
Best Miniseries or TV Film
Best Genre Series
Dancing on the Edge – Starz
Game of Thrones – HBO
American Horror Story: Coven – FX
Arrow – The CW
Grimm – NBC
Marvel's Agents of SHIELD – ABC
Once Upon a Time – ABC
Orphan Black – Space
The Returned – Sundance Channel
Supernatural – The CW
The Walking Dead – AMC
Best Actor in a Drama Series
Best Actress in a Drama Series
Bryan Cranston – Breaking Bad as Walter White
Jeff Daniels – The Newsroom as Will McAvoy
Jon Hamm – Mad Men as Don Draper
Freddie Highmore – Bates Motel as Norman Bates
Derek Jacobi – Last Tango in Halifax as Alan Buttershaw
Michael Sheen – Masters of Sex as Dr. William H. Masters
Kevin Spacey – House of Cards as Frank Underwood
Aden Young – Rectify as Daniel Holden
Robin Wright – House of Cards as Claire Underwood
Lizzy Caplan – Masters of Sex as Virginia E. Johnson
Olivia Colman – Broadchurch as Detective Sergeant Ellie Miller
Vera Farmiga – Bates Motel as Norma Louise Bates
Tatiana Maslany – Orphan Black as Various Characters
Anne Reid – Last Tango in Halifax as Celia Dawson
Keri Russell – The Americans as Elizabeth Jennings (Nadezhda)
Abigail Spencer – Rectify as Amantha Holden
Best Actor in a Musical or Comedy Series
Best Actress in a Musical or Comedy Series
John Goodman – Alpha House as Senator Gil John Biggs
Mathew Baynton – The Wrong Mans as Sam Pinkett
Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine as Captain Ray Holt
Don Cheadle – House of Lies as Marty Kaan
James Corden – The Wrong Mans as Phil Bourne
Jake Johnson – New Girl as Nick Miller
Jim Parsons – The Big Bang Theory as Dr. Sheldon Cooper
Taylor Schilling – Orange Is the New Black as Piper Chapman
Laura Dern – Enlightened as Amy Jellicoe
Zooey Deschanel – New Girl as Jessica "Jess" Day
Lena Dunham – Girls as Hannah Horvath
Edie Falco – Nurse Jackie as Jackie Payton, RN
Julia Louis-Dreyfus – Veep as Vice President Selina Meyer
Amy Poehler – Parks and Recreation as Leslie Knope
Jessica Walter – Arrested Development as Lucille Bluth
Best Actor in a Miniseries or TV Film
Best Actress in a Miniseries or TV Film
Michael Douglas – Behind the Candelabra as Liberace
Matt Damon – Behind the Candelabra as Scott Thorson
Benedict Cumberbatch – Parade's End as Christopher Tietjens
Chiwetel Ejiofor – Dancing on the Edge as Louis Lester
Matthew Goode – Dancing on the Edge as Stanley Mitchell
Peter Mullan – Top of the Lake as Matt Mitcham
Al Pacino – Phil Spector as Phil Spector
Dominic West – Burton & Taylor as Richard Burton
Elisabeth Moss – Top of the Lake as Det. Robin Griffin
Helena Bonham Carter – Burton & Taylor as Elizabeth Taylor
Holliday Grainger – Bonnie and Clyde as Bonnie Parker
Rebecca Hall – Parade's End as Sylvia Tietjens
Jessica Lange – American Horror Story: Coven as Fiona Goode
Melissa Leo – Call Me Crazy: A Five Film as Robin
Helen Mirren – Phil Spector as Linda Kenney Baden
Sarah Paulson – American Horror Story: Coven as Cordelia Foxx
Best Supporting Actor in a Series, Miniseries or TV Film
Best Supporting Actress in a Series, Miniseries or TV Film
Aaron Paul – Breaking Bad as Jesse Pinkman
Nikolaj Coster-Waldau – Game of Thrones as Jaime Lannister
William Hurt – Bonnie and Clyde: Dead and Alive as Frank Hamer
Peter Sarsgaard – The Killing as Ray Seward
Jimmy Smits – Sons of Anarchy as Nero Padilla
Corey Stoll – House of Cards as Peter Russo
Jon Voight – Ray Donovan as Mickey Donovan
James Wolk – Mad Men as Bob Benson
Laura Prepon – Orange Is the New Black as Alex Vause
Uzo Aduba – Orange Is the New Black as Suzanne "Crazy Eyes" Warren
Kathy Bates – American Horror Story: Coven as Delphine LaLaurie
Emilia Clarke – Game of Thrones as Daenerys Targaryen
Anna Gunn – Breaking Bad as Skyler White
Margo Martindale – The Americans as Claudia
Judy Parfitt – Call the Midwife as Sister Monica Joan
Merritt Wever – Nurse Jackie as Zoey Barkow, RN
Best Ensemble – Television Series
Best Original Short-Format Program
Orange Is the New Black
Taylor Schilling, Laura Prepon, Michael J. Harney, Michelle Hurst, Kate Mulgrew, and Jason Biggs
JustSaying – Tuna Fish Studio
EastSiders – Logo TV
High Maintenance – Janky Clown Productions
Burning Love – Abominable Pictures, Paramount Insurge, Red Hour Films, Yahoo!
Ask A Slave – AzieDee Productions
Little Horribles – Barnacle Studios
Blue – Wigs
Ghost Ghirls – Electric Dynamite, Shine America, Yahoo!
New media winners [ edit ]
Best Overall Blu-ray
Youth Blu-ray
Star Trek Into Darkness (Paramount Home Entertainment)
Rise of the Guardians (Paramount Home Entertainment/DreamWorks Animation Home Entertainment)
Best Action/Adventure Game
Best Mobile Game
Battlefield 4 (EA Digital Illusions CE)
Badland (Frogmind)
XCOM: Enemy Unknown for iOS (Feral Interactive, Firaxis Games)
Warhammer Quest (Rodeo Games)
The Room (Fireproof Games Studios)
Ridiculous Fishing (Vlambeer)
Best Role Playing Game
Best Sports/Racing Game
Ni no Kuni: Wrath of the White Witch (Level-5 , Studio Ghibli )
Need for Speed Rivals (Electronic Arts , Ghost Games)
References [ edit ]
External links [ edit ]
Kategorie:Computerspielauszeichnung